Alkali Diyet ve Günlük Tüketilmesi Gereken Alkali Yiyecekler

Alkali Diyet ve Günlük Tüketilmesi Gereken Alkali Yiyecekler

pin
Sağlıklı ve zayıf olmanın sırrı daha fazla alkalik gıdalar tüketmektir.

Alkalik besinler, pH deresi 7'den yüksek olan kanın temizlenmesi ve vücudun direnç kazanması için gerekli olan besinlerdir.

Yüksek alkali besinler: pH yüksek alkalik su, himalaya tuzu, salatalık, kara lahana, ıspanak, maydanoz, brokoli, soya, deniz sebzeleri, yeşil içecekler..

Orta alkalik besinler: Avocado, pancar, kırmızı biber, lahana, kereviz, ilkbahar yeşillikleri, hindiba, sarımsak, zencefil, taze fasulye, marul, bamya, soğan, turp, kırmızı soğan, roka, domates, limon…

Asidik besinler, pH derecesi 7 den düşük olan asidik yiyecekler ise kanın asit oranın artırıp direncini azaltırlar. Tüm şeker içeren içecek ve yiyecekler, kuru yemişler, köy peyniri, patates, sakatatlar, çoğu etler, kümes hayvanları, kabuklu deniz mahsulleri sayılabilir.

Vücudumuzun sindiriminde zorlanmadığı en iyi besinler alkalik besinlerdir. En alkalik besin olan anne sütüdür.
Burada önemli olan, sindiriminde asidik bir ortam sağlayan proteinlerin genel beslenmemizde % 20 – 25 civarında yer almasıdır.

Alkali diyette amaç, alkali yapan besinleri günlük olarak daha fazla tüketerek atılacak asit yükünü azaltmaktır. Kendinizi kısıtlamanıza veya az yemek yemenize gerek yok. Önemli olan alkalik tüketilmesi gereken besinlere menünüzde yer vermek.

Vücudumuz alkali olmak ister, asitler ise atmak istedikleridir. Asitlerle kastedilen vücuttaki toksinler, artıklardır. Bundan dolayı vücudu alkali yapan besinlerden daha çok tüketmeliyiz. Oysa asitlendiren besinler vücutta atılacak çöp miktarını arttırırlar.

Vücutta daima asit ve alkali dengesi olmalıdır ve bu denge her zaman alkali tarafa kaymış değerde olmalıdır.
Günlük menümüzün en fazla %30 asitlendiren yiyeceklerden oluşmalı, % 70 alkali yiyeceklerden oluşmalıdır.

Bire dört oranını koruyarak hem bolca yemek hem de kilo vermek mümkündür. Suyu daima alkali içmeliyiz. Alkali olduğunu söylediğim yiyecekler her öğünde diğerlerinin 4 katı tüketilmelidir.

Her gün tüketmeniz gereken alkalik besinler şunlar olmalı:
  • Köksebzeler (turp,pancar,sarı şalgam)
  • Yeşil yapraklı sebzeler( kara lahana,pazı, şalgam yaprağı,ıspanak)
  • Sarımsak
  • Kırmızı biber
  • limon


Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR