Çiğ Gıda Diyeti Nedir?

Çiğ Gıda Diyeti Nedir?

pin
Çiğ gıda diyeti vejetaryen diyetine benzemektedir ve hiçbir gıdanın 118 derecenin üzerinde ısıtılmamasını içermektedir.

Çiğ, işlenmemiş bitkisel gıdaların ağırlıklı olduğu bu diyet kişiye net bir cilt, daha yüksek enerji ve kilo vermeyi vaat etmekte ve hastalık risklerini ortadan kaldırdığı söylenmektedir.

Çiğ gıda diyeti; yiyecekleri pişirmenin gıdaların doğal enzimlerini ve besin değerleri öldürdüğü bununda enzimlerin sindirimini ve kronik hastalıklarla mücadele için vücudu etkilediği fikrine dayanmaktadır.

Çiğ gıda diyetinde tam olarak ne yiyebilirsiniz?

Çiğ, işlenmemiş, çoğunlukla organik gıdalar düşünün. Çiğ meyve, sebze, fındık, tohumlar, filizlenmiş tahıllar, pastorize edilmemiş süt ürünleri, çiğ yumurta, et ve balık yiyebilirisniz.
118 derecenin üzerinde pişirilmiş yiyecekler yasak.

Çiğ gıda diyetindeki risklerden biride B12 vitamini, demir, çinko ve omega-3 yağ asitleri gibi besin eksiklikleridir. Bunlarda kalp hastalıkları için risk faktörleridir. Çiğ gıda diyetine multivitamin takviyeleri ile beslenme eksikliğindeki vitamin ve minerallerin eksikliği giderilebilir.

Örnek Çiğ gıda diyet menüsü:

  • Kahvaltı: Taze meyve, hindistan cevizi suyu veya yeşil meyve suyu, yulaf ezmesi.
  • Öğle yemeği: smoothie, salatalık sandviç veya lahana salatası.
  • Akşam yemeği: Çorba ve spagetti.
  • İçecekler: Saf su, taze sebze suyu, smoothie, hindistan cevizi suyu, pastorize edilmemiş süt

Çiğ gıda diyetinde günlük 1250 kalorinin geçilmemesi gerekir. Kolay bir diyet türü olmadığından uzun süre devam edilmesi zordur.

Kilo vermek isteyen bir kişinin çiğ gıda diyeti ile bir haftada yaklaşık 1 kilo kaybetmesi imkansız değildir.

Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR