Doğal Olarak Kilo Verdiren Süper Sebze: Brokoli

Doğal Olarak Kilo Verdiren Süper Sebze: Brokoli

pin
Beslenmenize bu yeşil yapraklı sebzeden düzenli bir doz ekleyerek, günlük besin ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz gibi aynı zamanda kolayca kilo da verebilirsiniz.

Brokoli diyet lifi, vitamin ve minerallerin iyi bir kaynağıdır. Bu yiyeceğin doymuş yağ ve kolesterol değerleri çok düşüktür. Ayrıca proteinin, E, A, C, K, B6 vitamininin, Tiamin, Riboflavin, Pantotenik Asit, Kalsiyum, Demir, Magnezyum, Fosfor, Selenyum, diyetsel lif, folat, potasyum ve manganezin çok iyi bir kaynağıdır.

Buharda pişirilmiş 1 bardak brokoli günlük ihtiyacınız olan C ve K vitaminlerinin yaklaşık 2 katını verir.

Kadınlar için "süper gıda" olarak lanse edilen brokoli en besleyici yiyeceklerden biridir.

En besleyici sebze hangisidir? Eller aşağı, cevap brokoli. Çiğ veya pişmiş olarak yiyin, bu sebze zayıflama repertuarınızın bir parçası olabilir. Herhangi bir başka sebzede daha fazla besin değerlerinin daha büyük bir dozunu elde edemezsiniz. Bu kilo vermeye çalışanlar için büyük bir anahtardır.

Brokolinin Sağlıksal Faydaları

Brokoli düşük yağlı ve düşük kalorili içeriği ile obezite ile mücadeleye yardımcı olur. Bolca yeseniz bile ekstra kalori eklemeksizin sadece sizi lifsel olarak doldurur. Brokoli aynı zamanda aşırı kiloluk ile gelen hastalıkların çoğunu önlemeye yardımcı olur. Örneğin; diyabet, hipertansiyon ve kalp hastalığı.

Araştırmalar brokolinin yüksek kalsiyum içeriği ile yüksek kan basıncı kontrolünde ve kolon kanserini önlenmesinde önemli bir rol oynayabileceğini gösteriyor.
Önemli antioksidanlar olan beta-karoten ve
C vitamini bolca brokolide mevcuttur. Bu antioksidanların katarakt, kalp hastalığı ve kanserde (prostat kanseri, kolon kanseri...) dahil olmak üzere çok sayıda hastalığın oluşma riskinin azalmaktadır.

Kilo verebilmek için brokoli nasıl kullanılmalı

Günlük beslenmenizdeki diğer yiyeceklerin yerine brokoliyi tercih ederseniz kilo kaybınıza yardımcı olabilir. Örneğin, kalorisi yüksek yiyeceklerin yerine yemeklerinize brokoli ilave etmeye çalışın. Ya da kahvaltıda bir yumurta beyazı ile brokoliyi tercih etmeye çalışın. Lifsel içeriği zaten sizi tok tutmaya çalışacaktır.

Brokoli kaynatıldığında bir çok besin değerini kaybeder. Çiğ olarak yemek veya buharlama ile haşlamak besin değerlerini koruyabilmesi için en iyi yoldur.

Bu yazımızda 10 günlük brokoli diyetinin nasıl uygulandığı genişçe açıklanmıştır. Buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR