En İyi Yağ Yakan Gıdalar

En İyi Yağ Yakan Gıdalar

pin
Bazı yiyecekler çok yüksek termojenik etkiye sahiptirler ve vücut metabolizma hızını artırarak daha fazla kalori yakmaya yardımcı olurlar. Bu gıdaları ve bileşikleri yiyerek metabolizmanızdaki ateşi canlandırabilir ve istemediğiniz kiloları verebilirsiniz.

Tam tahıllar

Tam tahıllar işlenmiş gıdalara göre vücudunuzun iki kat daha fazla kalori yakmasını sağlar. Örneğin yulaf ve kahverengi pirinç gibi özellikle lif açısından zengin besinler.

Yağsız et

Proteinler yüksek termojenik etkiye sahiptir. Sindirim sırasında gıdanın içerdiği kalorinin yaklaşık %30 yanar. Yani 300 kalorilik bir tavuk göğsünü yıkmak için yaklaşık 90 kalori gerektirir.

Düşük yağlı süt ürünleri

Kalsiyum ve D vitamini açısından zengin gıdalar sağlam bir metabolizmayı korumak için gereklidir. Bu yiyecekler kas kütlesinin inşasına ve korunmasına yardımcı olacağı gibi yağ yakılmasında yardımcı olurlar.

Yeşil çay

''Gün içerisinde 4 bardak yeşil çay içme sekiz hafta içinde yaklaşık 3 kilo kaybetmelerine yardımcı olur'' American JournalKlinin Beslenme Raporu.

Mercimek

İnsanların yaklaşık %20 sinde demir eksikliği vardır. İyi haber ise mercimeğin bir bardağı günlük %35 demir ihtiyacını karşılar. Bir besin eksikliği vücudun verimli çalışmasını ve metabolizmasını yavaşlatır.

Acı biber

Acı biberdeki bileşik olan kapsaisin, vücudu ısıtarak ek kalorilerin erimesini sağlar. Bunu çiğ, pişmiş, kurutulmuş veya toz biber olarak alabilirsiniz. Çorbalara, yumurtaya ve etlere mümkün olduğunca acı biberi veya sosunu ekleyerek yiyin.

Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR