Kadınlar İçin İdeal Kilo Kaç Olmalı?

Kadınlar İçin İdeal Kilo Kaç Olmalı?

pin
Ne yazık ki, kadınlar için ideal kilonun tek bir cevabı yoktur. Sağlıklı kilo farklı düzeylerin aralığında olmalıdır ve yaş, boy, vücut yapısı, genel sağlık durumu, hamilelik ve daha fazlasına bağlı olabilir.

Yine de, sizin için sağlıklı bir kilonun ne olabileceğini öğrenebilir ve bu sayede size uygun beslenme ve egzersizlerle yoluyla ideal ağırlığınızı belirleyebilirsiniz.

Vücudunuzu tanımadan herhangi bir diyete veya egzersize başlamak, amaçlayacağınız kilo kaybını veya korumaya çalışacağınız kilo da sizi hüsrana uğratabilir.

Sağlıklı bir vücut ağırlığını belirlemek için çeşitli yollar vardır. Bunlardan biri vücut kütle indeksidir (vücudunuzdaki yağ miktar ile kilonun karşılaştırması). Vücut kitle indeksi; kilonuzu (kilonuzu pound'a dönüştürerek; 1kg 2.204 pound) 703 ile çarpıp, boy uzunluğunuzun (inç; 1cm 0.393 inç) karesine bölüyorsunuz. Bunu hesaplamak için internette birçok sitede mevcuttur.

Vücut kütle endeksiniz;

  • 18.5 kg/m2'nin altında ise ----- durumunuz zayıf
  • 18.5 – 24,9 kg/m2 arasında ise ----- durumunuz normal kilolu
  • 25 – 29,9 kg/m2 arasında ise ---- durumunuz fazla kilolu
  • 30 – 34,9 kg/m2 arasında ise ---- durumunuz 1. derece obez
  • 35 – 39,9 kg/m2 arasında ise ---- durumunuz 2.derece obez
  • 40 kg/m2 üzerinde ise ---- durumunuz 3.drece morbid obez

İdeal kilonuzu belirlemek için bir diğer faktör vücut yağ yüzdesidir. Özel ölçekler ve benzeri cihazlar vücut yağ yüzdenizin ne kadar olduğunu göstermek için yardımcı olabilir.

İdeal kilonuza tespit ettikten sonra bu hedefe ulaşmada çalışabilirsiniz. Genel olarak; meyve ve sebzelerin yanı sıra kepekli tahıllar ve yağsız protein kaynakları ile zengin bir diyet, istenilen hedefe ulaşmada iyi bir temel oluşturabilirler. Yaş ya da boy uzunluğuna rağmen düzenli egzersiz ve aktiviteler de hedeflenen kilo için önemlidir.

Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR