Kan Şekerini Düşüren Besinler

Kan Şekerini Düşüren Besinler

pin
Dengeli diyabetik diyet kan şekerini kontrol etmek çok önemlidir. Belirli gıdalar kan şekersi seviyelerini düşürebilmektedir.

Yavaşça sindirilecek olan besleyici gıdalara odaklanarak kan şekerini sabit tutabilirsiniz. Sizi dolu tutacak besinleri seçin. Sonuç olarak daha az karbonhidrat tüketmiş olacaksınız. İşte kan şekeri düzeylerini düşürmek en iyi seçeneklerden bazıları:

Yulaf ezmesi - Yulaf ezmesi iyi bir karbonhidrat kaynağı ve yüksek lif içerir. Yavaş sindirildiğinden uzun süre tok tutar ve hızlıca kan şekeri seviyesini yükseltmezler.

Nişastasız (karbonhidratsız) sebzeler - Yüksek kan şekeri olan kişilerin daha fazla sebze tüketmesi gerekir. Kan şekerini düşürmek en iyi sebze terciği nişastalı olmayan sebzelerdir. Nişastalı sebzelere örnek avokado, brokoli, ıspanak, yeşil fasulye, kereviz, karnabahar, lahana… Bu sebzeler düşük karbonhidrat ve düşük yağ içerdiğinden kan şekeri üzerinde çok fazla bir etkileri yoktur.

Balık - Balıklar diyabet diyet için iyi seçimlerdir. Yüksek kan şekeri kalp için bir risktir. Bu da şu demektir ki diyetinizde sağlıklı proteinleri seçmek zorundasınız. Balık sağlıklı yüksek protein içeriği ile çok fazla kan şekerini etkilemez. Somon, sardalye, uskumru ve ringa balığı gibi balıklar yüksek omega-3 yağ asitleri içeriği ile kalp sağlığı için faydalıdırlar.

Kuruyemişler - Kan şekeri düzeylerini düşürmek için kuruyemişler çok yararlıdır. Lif açısından zengin ve uzun süre tok hissettirirler. Aşırıya kaçmadan badem, fıstık, ve ceviz tüketmeye çalışın.

Çilek - Düşük karbonhidratlı ve lif oranı yüksektirler. Aynı zamanda düşük kalorili ve yüksek su içeriğine sahiptirler.

Tarçın - Bazı uzmanlara göre tarçın diyabet hastalarında kan şekeri düzeylerini düşürmek için ılımlı bir etkiye sahiptir. Ayrıca kolesterolü düşürebilir.

Su - Günlük 6-8 bardak su içmeye çalışınız. Soda, şekerli meyve suyu içecekleri ve gazlı içecekler hızlıca kan şekeri düzeyini yükseltirler.

Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR