Metabolizmayı Hızlandıran Besinler

Metabolizmayı Hızlandıran Besinler

pin
Metabolizma vücudunuzun kendini sürdürmesi için gereken enerjiyi protein, karbonhidrat ve yağların parçalanmasından elde etme işlemidir. Metabolizma hızı tüketilen kalori sayısı arasındaki etkileşime, genetiğe ve egzersize bağlıdır.

25 yaşından itibaren bir kişinin metabolizması her on yılda ortalama % 5 ve % 10 arasında düşer.

Ancak, metabolizma hızını artıracak bazı gıdalar vardır. Eğer az yağlı bir beslenmenin bir parçası olarak bu gıdaları yer ve düzenli bir egzersiz rutini ile birleştirirseniz, bu besinler kilo kaybı hedefleriniz için yardımcı olabilir.

İşte metabolizmayı hızlandıracak ve kilo vermenize yardımcı olacak 9 gıda:

1. Yulaf

Yağda çözünen lif açısından zengin olan bu süper besin ile güne başlamak kalori yakmanıza yardımcı olacaktır. Yulaf ezmesi tüketmek aynı zamanda kolesterol seviyelerini ve kalp hastalığı riskini azaltır.

2. Greyfurt

Araştırmalar greyfurt yemenin insülin düzeylerini azalttığını göstermektedir. Yemeklerden sonra düşük insülin düzeyleri vücudunuzdaki tüketilen besinlerin sürecini uzatmaya yardımcı olabilir. Bu daha fazla kalori yakmak ve daha az yağ depolamak anlamına gelir.

3. Acı Biber

Beslenmenize biraz baharat ekleyerek kilo kaybını hızlandırabilirsiniz. Acı biber kapsaisin adı verilen bir kimyasal içerir ve metabolizmayı hızlandırır.

4. Yağsız Proteinler

Tavuk, hindi ve diğer yağsız etlerde bulunan protein enerjiyi yıkmak için uzun bir müddet gerekir. Bu nedenle, vücudunuz sindirim sürecinde çok fazla kalori yakar.

5. Somon ve Tuna

Hormon leptinin yüksek düzeyde olması metabolizmayı yavaşlatır ve kilo alımını sağlar. Balık tüketiminizi artırmak, Leptin düzeylerini düşürmek için iyi bir yoldur.

6. Düşük yağlı yoğurt

Eğer kilo vermek ve metabolizmayı artırmak istiyorsanız, düşük yağlı yoğurt en iyi gıdalardan biridir. Yoğurt kalsiyum ve protein bakımından zengindir. Bu vücudunuzun tüm gün devam etmesi için gereken enerjiyi ve yağsız kas kütlesi inşa etmesine yardımcı olur.

7. Yeşil Çay

Yeşil çayda bulunan kafein kalp atışını ve metabolizmayı hızlandırır. Çay ayrıca EGCG olarak bilinen bir kimyasal içerir. Bu kimyasal sinir sistemini uyarır ve daha hızlı bir oranda kalori yakmak için yardımcı olur.

8. Brokoli

Kalsiyum ve C vitamini yönünden zengin olan brokoli daha hızlı kalori yakmaya ve metabolizma harekete geçirmeye yardımcı olur.

9. Badem

Badem de kalori yüksek olabilir ama esansiyel yağ asitleri ile metabolizmayı hızlandırırlar.

Kilo vermek için en iyi yolun düzenli egzersiz ile sağlıklı bir diyeti birleştirmek olduğunu unutmayın!

Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR