Omega-3 Yağ Asitleri: Vejetaryenler İçin Kaynaklar

Omega-3 Yağ Asitleri: Vejetaryenler İçin Kaynaklar

pin
Omega-3 yağ asitleri(n-3 yağ asitleri olarak da bilinir); kan pıhtılaşmasının kontrolü ve beyinde hücre zarlarının inşası gibi çok sayıda vücut fonksiyonları için gereklidir.

Vücudumuzun omega-3 yağ asitlerini üretemez, ancak gıda yoluyla onları alabiliriz.

Omega-3 yağ asitleri; kolesterolü düşürür, artrit, depresyon, astıma yakalanma şansını azaltır, beyin sağlığını geliştirir, kalp hastalıklarına karşı korur, kanser ve felç riskini azaltır.

Vejetaryenler için Omega-3 yağ asitlerinin en iyi kaynağı balıktır.Omega-3 yağ asitlerinin vejetaryen kaynaklarının listesi;

Keten tohumu

Keten tohumu omega-3 yağ asitlerinin en iyi kaynaklarından biridir. Keten toğumu; müshil olarak da kullanılmaktadır. Aynı zamanda kolesterol ve kalp hastalıkları ile mücadele için de kullanılabilir.

Omega-3 yağ asitlerinin yeterli miktarda almak için günlük keten tohumunu en az iki çorba kaşığı tüketin.

Chia tohumları

Chia tohumları, sindirim sistemi için son derece faydalı ve lif açısından zengindir. Günde, tüketeceğiniz iki çorba kaşığı chia tohumu, tok kalmanızı sağlar ve dayanıklılık verir.

Ceviz

Ceviz omega-3 yağ asitlerince zengindir. Aynı zamanda fiber, protein ve demir açısından iyi bir kaynaktır. Düşük kolesterol içerdiğinden kalp için de iyidir. Omega-3 yağ asitlerinin yeterli miktarda alabilmek için, günde bir avuç ceviz tüketmek gerekir.

Soya

Soya veya soya sütü gibi çeşitli soya ürünleri, omega-3 yağ asitlerinin büyük bir kaynağıdır. Küçük bir fincan soya sütü günlük omega-3 ihtiyaçlarını karşılamak için yeterlidir. Fiber, demir, kalsiyum, protein, vitamin K ve folik asit açısından zengin ve düşük kolesterol içerir.

Karnabahar

Karnabahar omega-3 yağ asitleri ve sağlıklı bir kalp için gerekli olan potasyum, magnezyum ve niasin gibi temel besinler ile yüklüdür.

Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR