Sağlıklı Bir Diyette Tüketilmesi Gereken Besin Dengesi

Sağlıklı Bir Diyette Tüketilmesi Gereken Besin Dengesi

pin
Sağlıklı bir diyette vücudumuza enerji veren bu besinleri hangi dengede tüketmemiz gerekiyor?

Günlük kalori, karbonhidrat, protein ve yağlardan ne kadar tüketmeliyiz?

Sağlıklı bir vücut %62 su, % 16 yağ, %16 protein, %6 mineral ve %1 den daha az karbonhidrat içerir. Vücut gereksinim duyduğu enerjinin %10 - 35 arasını proteinlerden, %45-60 arasını karbonhidratlardan ve %20- 35 arasını yağlardan sağlar.

Almanız gereken günlük kalori yaşa, cinsiyete, boya, kiloya ve egsersiz seviyesine göre değişmekte.

Günlük bir insanın ortalama alması gereken kalori 1500 - 2200 dir.

Eğer kilo vermek ya da almak istemiyorsanız, alınan enerji ile verilen enerji arasındaki dengeyi tutturmanız gerekir. Hiçbir aktive yapmayan bir kişinin günlük vücut ağırlığının her 1 kilosu için 10 kalori alması gerekir. Üzerine günlük aktivitelerinize göre 400- 700 kalori daha almanız gerekmektedir.

Dikkat edilmesi gereken ikinci husus ise; yemek yerken mideyi tamamen doldurmamak. 3'te 1 yemek, 3'te 1 su ve 3' te 1 boş bırakmalıyız. Mideyi tamamen tıka basa doldurmak mideyi genişletir ve büyütür. Büyüyen mide daha çok gıda tüketmeniz için sizi yemek yemeye teşvik eder. Az ve sık yemek yemek yeterli olacaktır formunuz korumak için.

Hayat şekline dönüştüreceğiniz her türlü yeme alışkanlığı sağlıklı kalmanıza ve kilo almamanıza zaten yardımcı olacaktır.

Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR