Tokluk Hissi Veren ve Kilo Aldırmayan Süper Gıdalar

Tokluk Hissi Veren ve Kilo Aldırmayan Süper Gıdalar

pin
Eğer mükemmel gıdaları tanımlamak isteseydik, çoğunluğumuz şöyle olmasını isterdi: sağlıklı, lezzetli, bir lokmadan fazla ve açlıkla mücadele için bizi saatlerce tok tutmalı.

Yapılan bilimsel araştırmalara göre; Her zaman aç hissetmenizi engelleyecek ve kilo vermenize yardımcı olacak süper besinler şunlar:

Yulaf lapası

Yulaf lapası sizi öğle vaktine kadar tok tutmak için harika bir kahvaltılık seçimdir. Nişastalı karbonhidrat, lif ve besin değeri bakımından zengin olan tam tahıllarla ilgili yapılan bir araştırmada, kişilerin 4 sat 21 dakika boyunca aç hissetmediklerini belirtmişlerdir. Yulaf karbonhidratların emilimi ve sindirim yavaşlamasına yardımcı olan beta-glukan adlı çözünür bir lif içermektedir. Düşük glisemik indeksi sayesinde kan şeker seviyesini düşük tutarak açlık hissini engellemektedir.

Haşlanmış patates

İçlerinde kahverengi pirinç ve kepekli ekmek gibi 38 gıdanın doyurucu indeksiyle ilgili yapılan araştırmalarda, patatesin toklu hissi açısından en üst sıralarda olduğu ve haşlanmış patates tüketenlerin 2 saat boyunca açlık hissetmedikleri saptanmıştır. Pişmiş ya da haşlanmış olsun, patates karbonhidrat, vitamin, lif ve diğer besin maddeleri açısından zengindir.

Çorba

Yapılan araştırmalarda yemekten önce yenilen çorbanın, tokluk hissini geliştirerek daha az yemek tüketilmesini sağladığı söylenmektedir. Bir kâse çorba size midenizin dolduğu izlenimi verip, gerilme reseptörleri uyararak beyninize sinyaller gönderir. Buda size tokluk hissi verecektir.

Yumurta

Araştırmalar, kahvaltıda yumurta yemenin size günün geri kalanı için daha az yemek yemenize yardımcı olduğunu göstermektedir. Bir bilimsel çalışmada, kahvaltıda simit yerine yumurta yiyen kilolu veya obez kadınların tokluk hislerinin daha üst seviyede olduğu ve öğlen yemklerinde daha az karbonhidrat, yağ, kalori ve protein aldıkları saptanmıştır. Ayrıca kalori alımının günün geri kalanı için hem de bir sonraki 36 saat boyunca düşük kaldığı saptanmıştır.

Kepekli makarna

Yulaf gibi kepekli makarna da lif ve nişastalı karbonhidratlar açısından zengindir. beyaz makarnaya göre 100 g kepekli makarna 3 kat daha fazla lif içerir. düşük glisemik indeksi aynı zamanda kan şekeri düzeylerini stabilize ederek açlık hissini engellemektedir.

Portakal

Tokluk hissi endeksine göre, portakal neredeyse muzun 2 katı endekse sahip. Araştırmalara göre su içeriği yüksek gıdaların tokluk hissini geliştirmeye yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Ayrıca portakal muza göre daha düşük glisemik indekse sahiptir.

Patlamış mısır

Atıştırma söz konusu olduğunda patlamış mısır; cips, dondurma, çikolata, kek veya çöreğe göre çok daha fazla sizi tok tutacaktır. Eğer ikna olmadıysanız, 25g cips, 25g çikolata ve 25g mısır alın. Patlamış mısırın bir kapta çok daha büyük bir boşluğu doldurdurduğunu göreceksiniz. Bu da midenizde çok daha büyük bir alanı dolduracak demektir. Bu sizi uzun süre tok hissettirir.

Fasulye

İyi bir lif kaynağı olarak bilinen fasulye, ama aynı zamanda protein açısından zengindir. Bu da iki öğün arasında abur cubur yemenizi engeller. Fiber çeşitli şekillerde sihrini çalıştırır. Çözünmez lifler midede gıdanın yapışkanlığını ve viskozitesini artar. Çözünebilir lifler kan şekeri seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olur ve daha uzun süre tok hissettirir.

Fıstık

Düşük glisemik indekse sayesinde, araştırmalar fıstığın uzun süre tok tutmaya yardımcı olduğunu bulmuşlardır. Fasulye gibi, fıstık da lifli ve tokluk hissini geliştirmeye yardımcı olur. Proteinin zengin bir kaynağıdır.

Salata

Yemekten önce yenilen salata, kişiyi tok tutarak daha az yemek tüketmesini de sağlamaktadır.

Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR