Yaz Detoks Gıdaları

Yaz Detoks Gıdaları

pin
Detoks gıdalar vücutta çeşitli hastalıklara sebep olacak toksinlerin dışarı atılması, aynı zamanda vücudun su ihtiyacının giderilmesi ve sağlıklı kalmasına yardımcı olurlar.

Yazın bu işlevi yapacak gıdalar ise;

Karpuz

Karpuz üzerinde en iyi yaz detoks gıdalarından biridir. Karpuzdaki fenolik bileşikler (flavonoidler, karotenoidler ve triterpenoids) anti-inflamatuar ve antioksidan özellikleri ile vücuttaki kir ve toksinlerin dışarı atılmasına yardımcı olurlar. İçeriğindeki yüksek miktarda su vücudun su ihtiyacını karşılar ve aynı zamanda uzun süre tok kalmaya yardımcı olurlar.

Mango

Mango en favori yaz meyvelerinden biridir. Ama mango aynı zamanda bir detoks gıdadır. Doğal şeker ve lif oranı yüksek olan ve hiç yağ içermeyen bir meyvedir. A vitamini açısından iyi bir kaynak olan mango parlak saçlara ve berrak bir cilde yardımcı olurlar.

Kırmızı pancar

Karaciğer detoksifikasyon için oldukça etkili olan kırmızı pancar, kirlerin ve toksinlerin karaciğer ve safra kesesinden atılmasına yardımcı olurlar. Sadece sindirime yardımcı değil aynı zamanda böbrek ve lenf sistemini uyarırlar. Pancar; fosfor, potasyum, magnezyum, lif, kalsiyum ve antioksidan açısından iyi bir kaynaktır.

Limon

Taze limondan yapılmış bir limonata yaz aylarında sağlıklı bir detoks içeceğidir. İçeriğindeki yüksek C vitamini ile vücutta biriken toksinlerin dışarı atılmasına yardımcı olur. Bunun dışında bir müshil ve vücuttan atık temizlemeye yardımcı diüretik ajanlar gibi hareket ederler.

Salatalık

Salatalık başka bir yaz detoks gıdasıdır. Bunun dışında aynı zamanda kilo kaybına yardımcı olacak sıfır kalorili bir sebzedir. Su içeriğinden dolayı aynı zamanda idrar akışını düzenlemeye yardımcı olur ve vücuttan ürik asidi dışarı atar.

Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR