Yüksek Lifli Diyet ile Kilo Verme

Yüksek Lifli Diyet ile Kilo Verme

pin
Eğer kilo verme arayışında iseniz, beslenmenizde yavaş yavaş lif miktarını artırın. İdeal olarak, günlük 20-35 gram arasında lif almalısınız.

Bunu karşılamak için, diyetinize bol meyve, sebze, fındık, tohumlar ve tahıllar dâhil etmeniz gerekir. Çok fazla lif ile dolu olan bu besinler uzun bir süre için sizi tok tutacak, sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olmanızı sağlayacak, kan kolesterol seviyesini düşürecek, kandaki şeker seviyesini kontrol altına alacak ve aynı zamanda kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Eğer sağlıklı bir şekilde kilo vermek istiyorsanız; havuç, ıspanak, marul, turp, kabak, tatlı patates ve mantar gibi sebzelerden bol miktarda tüketmeniz gerekir.

Lifli besinler kalori içermez. 2 tip lifli besin mevcuttur: Suda çözünen ve suda çözünmeyen. Suda çözünmeyen lifler tüm sebzelerde, tam tahıllarda ve hububatlarda bulunur. Suda çözünebilir lifler ise; meyve, baklagiller ve tohumlarda bulunur ve daha yavaş mideden çıkar, böylece bizi daha uzun bir süre boyunca dolgun hissettirmeye yardımcı olurlar.

Güne başlarken yüksek lifli kahvaltı gevreği ile başlayın.

Uymanız gerekenler;

  • Her gün en az beş porsiyon meyve ve sebze yiyin.
  • Tam tahılları tüketin
  • Yüksek lifli kahvaltı gevreği ya da kepek, yulaf veya yulaf ezmesi ile güne başlayın.
  • Fasulye, mercimek ve nohut gibi baklagilleri yemek olarak tüketin.

Günlük beslenmenizde yavaş yavaş lif miktarını artırın. Yüksek lifli diyette hızlı bir değişim gaz, kramp ve şişkinliklere neden olabilir.

Örnek menü;

Sabah: 6 kaşık yulaf gevreği, 3 kuru kayısı, 1 muz ve yağsız süt

Ara öğün: 1 elma

Öğlen: 2 parça tam tahıllı ekmek, derisiz tavuk göğsünden yemek ve 1 domates. Yoğurt ve 1 portakal

Ara öğün: 1 avuç çilek

Akşam: 1 orta boy patates, 1 tabak pişmiş fasulye, 2 kaşık rendelenmiş az yağlı peynir ve salata.

Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR