Yüksek Protein Diyeti

Yüksek Protein Diyeti

pin
Protein, sağlıklı bir diyetin temelini oluşturan üç makro besinden bir tanesidir.

Protein açısından zengin bir yemek veya aperatif bir yemek, daha uzun tok tutabilmekte kişiyi.

Yüksek protein diyeti vücut geliştiriciler ve beslenme uzmanları tarafından kas oluşturmak ve yağ kaybetmek çabalarına yardımcı olduğundan tavsiye edilmektedir. Ancak, yüksek proteinli diyetler hızlı kilo vermede etkili olabilirler, ama çok yüksek proteinli diyetlerin sağlığa zararları da olabilmekte.

Birçok diyet vücudun ihtiyacı olan temel besinler açısından dengeli değildir. Bazıları protein açısından zengin diyetlerdir bazıları ise karbonhidrat açısından zengin. Uzun bir süreçte bu tarz diyetler sağlık problemlerine neden olabilmektedir.

Günlük kalorilerimizin %12 ile %18 ni proteinlerden alırız. Yüksek proteinli diyet ile bu oran %50 ye kadar artırılmaktadir.

Yüksek protein diyetleri karbonhidratları yoğun bir şekilde kısıtlamaya odaklanmaktadır. Yani, vücut sıvılarının kaybına neden olan karbonhidratları elimine ederek hızlı bir şekilde kilo kaybına neden olmaktadır.

Sağlık uzmanlarına göre proteinli diyetler güvenli değildir. Çok yağlı süt ve hayvansal besinler kolesterol ve kalp krizi riskini artırmaktadır.

Et, tavuk, balık, yağsız süt, yoğurt, fasulye ve soya gibi gıdalar yüksek proteinli diyetlerin bir parçasıdır.

Yüksek protein diyetleri kesinlikle bir diyetisyen hekim kontrolü altında uygulanmalıdır. Uzun süre uygulanan Yüksek proteinli diyetler kemik erimesi( osteoporoz), böbrek hastalıkları, kanser ve iç organlara zarar verebilir.

Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR