Zayıflamak İçin Bal Diyeti

Zayıflamak İçin Bal Diyeti

pin
Çoğumuz balın güzelliğe faydaları hakkında bilgi sahibiyiz, ama balın kilo verdiren etkili bir madde içerdiğini biliyor muydunuz? Araştırmalara göre, sadece yatmadan önce bir kaşık bal alarak, yaklaşık üç hafta içinde bir beden zayıflayabilirsiniz.

Bal diyeti nedir?

Fruktoz açısından zengin gıdalar yiyen (örneğin bal) sporcuların, çok daha fazla yağ yaktıkları ve de dayanıklılık düzeylerinin arttığı görülmüştür. Bal karaciğerin glikoz üretimi için yakıt işlevi görür. Bu glikoz beyin şeker düzeylerini yüksek tutar ve yağ yakma hormonlarını serbest bırakmaya zorlar.

Bal diyetinde, gün boyunca şeker kullanımı yerine balı tercih ederek ve buna ek olarak her gece yatmadan önce sıcak su ile birlikte 3 kaşık bal tüketmeniz gerekiyor. Ayrıca bunu egzersiz rejimi ile birleştirirseniz (haftada üç kez egzersiz) kilonuzda büyük bir düşüş olduğunu göreceksiniz.

Diyetin bulucusu olan Mike McInnes'e göre; yatmadan önce bal tüketildiğinde, vücut uykunun bu erken saatlerinde daha fazla yağ yakmaya başlar. Bir adım daha ileri gidip rafine şekerler yerine balı tükettiğinizde, tatlı şeyleri tüketmeye zorlayan beyin sinyallerinizi yeniden dengelersiniz.

Bal diyetinde dikkat etmeniz gerekenler ise;

  • Şeker yerine bal tüketmeye başlamalı
  • Abur cubur yiyeceklerden uzak durmalı
  • Rafine edilmemiş karbonhidratlarla beslenmeli ( beyaz makarana veya beyaz pirinç yerine kepekli un mamullerini tercih edin)
  • Her öğünde proteinsel besinler tüketilmeli
  • Meyve tüketiminde dikkatli olun (Çoğu meyve de şeker çoktur bu yüzden düşük karbonhidratlı meyveleri tercih etmelisiniz)
  • Patatesten uzak durun


Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR