Akne İle Savaşacak Gıdalar

Akne İle Savaşacak Gıdalar

pin
Basitçe, akne keratinizasyon adı verilen deri hücrelerinin oluşturduğu bir hastalıktır.

Uygun olmayan cilt deri altında sebum (cildin doğal yağı) ve tuzak proteinlerle cilt altında hücreleri bloke ederek sivilcelere neden olur. Bu proteinler ve yağlar sivilceye neden olan bakteriler için besin haline gelir.

Vücut, cilt dâhil, sürekli yapım aşamasındadır. Vücut vitamin ve besinleri kullanarak kendini onarır ve yeniden inşa eder.

Aknelerin %25 i tükettiğiniz gıdalar, %75 ise hormonlar, uyku düzeyleri, stres ve nerede yaşadığınızla alakalıdır.

Sivilceleri önleyecek süper gıdalar gerçekten vardır.

1. Tam tahıllar

Sivilce ana nedenlerinden biri kötü sindirimdir. Sindirimi zor olan yağlar ve şekerler tıkanmış gözeneklere ve lekelere neden olabilir. Bunun yerine diyet yağ ve kepekli yiyecekler seçin. Tahıllar çok fazla lif içerdiklerinden, akne oluştuğunda vücudun mücadele etme olasılığını artırmaktadırlar.

2. Meyve ve Sebzeler

Taze meyve ve sebzeler de akne ile mücadele için mükemmel seçimlerdir. Bu iki besin grubu içerdikleri antioksidan ile hızlıca cildi temizlerler. Meyve ve sebzeleri seçerken en iyi test rengine bakmaktır. Daha mor ya da koyu kırmızı renkler daha yararlı antioksidanlar içerir. Akne için önerilen meyveler; kiraz, ahududu, nar ve siyah üzüm Ayrıca, yemek için yeşil yapraklı sebzeler seçtiğinizden emin olun. inflamasyonla mücadele için sebzeler çok lif ve besin içerirler.

3. Selenyum

Bu antioksaidan hücreleri koruyarak ve akne oluşumunu önlemeye yardımcı olmaktadır. selenyum; soğan, sarımsak, badem ve işlenmemiş tahıllar bolca bulunur. Bu besinler cildin elastikiyetini korumak ve inflamasyonunu azaltmaya yardımcı olur.

4. Omega-3 yağ asitleri

Bu asitler inflamasyonu azaltmaya yardımcı olur. istiridye, somon, uskumru, sardalye, ve kümes hayvanları zengin omega 3 yağ asitleri içerir.

5. Su

Su basit bir seçenek olabilir, ancak akne ile mücadele etmek isteyen herkes için önemlidir. Su cildinizi nemlendirir ve döküntülerini önler. Gün içerisinde tavsiye edilen su miktarı sekiz ile on bardak.

6. Magnezyum

Magnezyum akne uyaran hormonları dengelemeye yardımcı olur. Enginar, yulaf ezmesi, kahverengi pirinç ve incir magnezyum açısından zengindir.

7. Düşük sodyumlu besinler

Tuzlanarak paketlenmiş gıdalar hem vücudunuzun bir balon gibi şişmesini sağlar hem de cilt üzerinde hasara yol açarlar. İşlenmemiş ve düşük sodyumlu temiz gıdaları tercih etmelisiniz.

Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR