Çatlak Topuklar için Doğal Tedavi Yöntemleri

Çatlak Topuklar için Doğal Tedavi Yöntemleri

pin
Ayaklarımızın altı vücudumuzun geri kalanına göre çok daha kurudur. Ayakların altında yağ bezleri yoktur. Ayağımızı ihmal ettiğimiz zaman, ayaklarımızın altındaki cilt yoğun kuru olur ve çatlaklar gelişir.

Çatlak topuklar diyabet ve yaşlılar arasında yaygın olarak görülmektedir. Özellikle kış aylarında cilt daha da kuru olur.

Burada çatlak topuklardan kurtulmak için birkaç ev doğal tedavi yöntemini sizlerle paylaşacam.

Gül suyu ve gliserin

Gliserin ve gül suyu karışımını her gün ayaklarınızı uygulayın. Bu karışım yatıştırıcıdır ve çatlak topukları tedavi edecektir.

Ayrıca ayak maskesi için bu karışıma biraz limon ve ham tuz ekleyebilirsiniz. Yaklaşık 20 dakika boyunca bu yeni karışımda ayaklarınızı ıslatın ve sonra bir ponza taşı ile hafifçe fırçalayın. Bir kaç gün için bu işlemi tekrarlayın.

Parafin wax (balmumu) ve hindistan cevizi yağı

Balmumu ve hindistan cevizi yağı karışımı, çatlak ve ağrılı topukları tedavi etmek için iyi bir yoldur. Biraz balmumu ile Hindistan cevizi yağını karıştırın. Balmumu iyice eriyene kadar karışımı ısıtın. Oda sıcaklığında bu karışım soğuduktan sonra ayaklarının üzerine uygulayın. Ayrıca, geceleri bu karışımı deneyebilir, bir çift çorap giyerek ayaklarınızda bekletebilirsiniz. Daha hızlı sonuçlar için sabah ayaklarınızı yıkayın.

Bal

Bal doğal bir nemlendirici ve aynı zamanda antibakteriyel özelliklere sahiptir. Kuru ve çatlak topuklar için mükemmel bir çözümdür. Ilık yarım kova su içine yaklaşık yarım bardak bal dökün ve 20 dakika boyunca ayaklarınızı ıslatın. Birkaç gün boyunca bu rutin devam edin

Muz

Muz çatlak topukları tedavi etmek için kolay ve pahalı olmayan bir çözümdür. Bir olgun muzu ezin ve ayaklarının üzerinde uygulayın. 20 dakika bekletin ve durulayın.

Ayak maskesi için; ayrıca ezilen muza, avokado ve yarım hindistan cevizi (yeşil) eti ekleyebilirsiniz. Malzemeleri hamur olacak şekilde ezin ve topuklarınıza uygulayın.

Saf zeytinyağı

Saf zeytinyağı, aynı zamanda çatlak topukları yumuşatmak için iyi bir çözümdür. Bir pamuğa saf zeytinyağı dökün ve 15 dakika boyunca dairesel hareketlerle masaj yapın. Ayaklarınızın üzerindeki yağı temizlemeden bir çift çorap giyerek bir saat bekletin ve yıkayın.

Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR