Cilt İçin Doğru Nemlendirici Nasıl Seçilir

Cilt İçin Doğru Nemlendirici Nasıl Seçilir

pin
Formülasyonları cilt özelliklerine bağlı olarak değişen nemlendiriciler, özellikle cildin hidrasyonunu (su içeriğini) artırmak ve cildin dış katmanın daha yumuşak veya daha esnek hale getirmek için tasarlanmış bileşiksel bir karışımdır.

İyi bir nemlendirici arzu edilen cilt niteliklerini koruyacak ve arzu edilmeyen özelliklerin görünmesini engelleyecek maddeler içermelidir. Bir çok çeşidi olan nemlendiricilerin doğru olanını tercih etmek iyi bir cilt bakımı için gereklidir.

Cilt türünüz için doğru nemlendirici seçerken aşağıdaki ipuçlarını kullanın:

1. Cilt Tipinizi tanımlayın

Yağlı, kuru, kombinasyonlu (karma cilt), hassas veya normal cilt tipinden hangisine sahipseniz ilk olarak bunu belirleyin.

  • Yağlı ciltler parlak görünür, yağlı hissedilir ve kolay lekelenme ile akne eğilimlidirler.
  • Kuru ciltler kaşıntılı, gergin ve pürüzlüdürler.
  • Karma ciltlerde T-bölgesi yağlı diğer bölgeler kurudur.
  • Hassas ciltler kolayca tahriş olurlar ve hafif kızarıklık ile yanmalar arasında değişen özellikler içerirler.
  • Normal ciltler ne çok yağlı ne de çok kurudurlar.

2. Cilt tipiniz için tasarlanan nemlendiriciyi bulun

  • Yağlı ciltler için hafif, yağsız ve salisilik asit içeren bir nemlendirici tercih edin. Salisilik asit gözeneklerin açılmasına ve aşırı yağ şeritlerinin uzaklaşmasına yardımcı olacaktır.
  • Kuru cilde sahip bireylerin lanolin, gliserin ve mineral yağ gibi su tutucu maddeler içeren ağır nemlendiriciler aramaları gerekir.
  • Karma cilde sahip kişiler özellikle kendi cilt tipi için hedeflenen yağsız ürünler kullanmalılar.
  • Hassas cilt tipleri yumuşak, parfüm içermeyen ve hipoalerjenik nemlendiriciler tercih etmeliler.
  • Normal ciltler hemen hemen her nemlendirici kremi seçmekte özgürdürler. Tercihen su bazlı nemlendiricileri seçin.

3. Takviyeler ve güneş korucuyu özelikler içerdiğinden emin olun

Aşırı güneş ışığı etkisi tüm cilt tipleri için son derece zararlıdır. Uzun süre dışarıda kalıyor iseniz SPF si 30 ya da üzeri olan bir nemlendirici seçmeye çalışın. Ayrıca alfa hidroksi asit ve A vitamini gibi ekstra özellikler kırışıklıklar ve yaşlanma ile mücadeleye yardımcı olacaktır.

4. Nemlendiriciyi doğru uygulamayı öğrenin

Cilt hala nemli iken duş veya banyo sonrasında nemlendiricileri uygulayın. Gün içerisinde 2 ila 3 saat aralıklarında nemlendircileri kullanmayı unutmayın.

Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR