Cilt Lekelenmeleri Nasıl Önlenir ve Tedavi Edilir?

Cilt Lekelenmeleri Nasıl Önlenir ve Tedavi Edilir?

pin
Bir enfeksiyon veya iltihabik sorun ten rengi değişikliklerine neden olabilir. Ayrıca, deri altındaki kan damarlarında değişiklikler de benekli cilde neden olabilir.

Bu değişiklikler; genetiksel, yaralanma nedeniyle ya da hormon düzeylerinde değişikliklerden kaynaklanabilen pigment bozukluğundan kaynaklanmaktadır. Cildimize renk veren maddeler pigmentlerdir.

Doğal pigmentler güneş kaynaklı cilt hasarlarına karşı koruma sağlarlar. Mavi gözlü ve açık tenli insanlar esmer kişilere göre daha fazla cilt değişiklikleri gösterir. Çünkü esmer ve koyu tenli kişiler daha fazla pigmente sahiptirler. Zamanla pigment içeren hücrelerin (melanosit) sayısı azalır, ancak geriye kalan melanosit'lerin boyutu artar. Yaşlanan cilt böylece daha ince, daha soluk ve açık (şeffaf) görünür. Büyük pigment lekeleri (Yaşlılık lekeleri, karaciğer lekeleri veya lentigolar denir) güneşe maruz kalan bölgelerde görülür.

Bütün cilt tiplerinde lekelenmelere sebep olan ortak neden güneştir.

Lekelenmelerin önlenmesinde aşağıdakileri uygulyarak başarı elde edebilirsiniz;

  • Güneşten korunmak
  • Kaliteli bir güneş kremi kullanmak, hatta kışın bile
  • Koruyucu giysiler ve şapka giymek
  • İyi beslenme ve yeterli sıvı alımı
  • Cildi nemli tutmak
  • Ağır kokulu sabunlar kullanmamak
  • Hamilelik sırasında, koyu lekeler, bir kadının yüzünde gelişebilir. Güneş kremi kullanarak ve güneşten uzak kalarak gebelik sırasında pigment değişiklikleri azaltılarak lekelenmeler önlenebilir.
  • C vitamini ve çinko mineral alımını artırarak güneşin oluşturduğu lekelenmelere karşı önlem alınabilir.
  • C ve E vitamini, Magnezyum minerali ve aminoasitlerin( L-sistein) lekelerin önlenmesinde ve ultraviyole ile mücadelede edilmesinde olumlu etkileri olduğu bilimsel çalışmalarda belirtilmektedir.


Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR