Cilt Tipiniz Nedir? Cilt Tiplerine Göre Bakım Nasıl Olmalıdır

Cilt Tipiniz Nedir? Cilt Tiplerine Göre Bakım Nasıl Olmalıdır

pin
Üç temel cilt tipi vardır, ancak cildinizin bunların kombinasyonlarından biri de olabilir. Cilt tipleri yağlı, normal veya kurudur. Siz bu 3 cilt tipinden birine sahipsinizdir yada bunların kombinasyonlarından birine.

Her cilt tipi doku, yağ üretimi ve döküntü frekansı gibi farklı şeyler ile karakterizedir.

Cilt tipini etkileyen birçok faktör vardır.Büyük etkenlerden biri kalıtımdır. Çevresel koşulları (hava ve UV ışınlarına maruz kalma gibi), beslenme ve bakım cilt tiplerini etkileyebilir.

Normal cilt - ideal cilt tipidir. Cilt çok yağlı ya da kuru değil, pürüzsüz, net ve sağlıklı görünür. Normal cilt iyi elastikiyeti sayesinde nem ve yağ dengesine sahiptir. Gözenekler minimal görünür.

İyi bir temizleyici ile yüzünüzü yıkayın ve SPF koruması içeren bir losyon ile cildi nemlendirin.

Kuru cilt – Cilt yeterli nemi tutamadığından cilt kırışıklıkları ve ince çizgiler daha kolay gelişir. Yağ eksikliği cildi pul pul ve kırılgan hale getirir ve koruyucu bir bariyer olarak hareket kabiliyetini azaltır. Bunun sonucu olarak, kirlenme, UV radyasyonu ve hava gibi faktörlere karşı cilt daha duyarlı olur. Küçük gözenekler bu cilt tipinin bir başka özelliğidir. Eğer her sabah, öğlen ve akşam yüzünüzde pul pul dökülmeler varsa kuru cilde sahipsinizdir.

SPF ye sahip iyi bir nemlendirici, yatmadan önce gece kremi kullanın. Deodorant sabunlardan kaçının. Günde birden fazla duş ve banyo yapmayın ve banyodan sonra zengin bir nemlendirici cildinize uygulayın.

Yağlı cilt - Bazı insanlar, özellikle ergenlik döneminde yağlı cilde sahiptirler. Cilt geniş gözeneklere sahip ve çok fazla yağ üretir. Buda cilde yağlı ve parlak bir görünüm verir. Yağlı cilt bir çok leke, sivilce ve siyah nokta geliştirme eğilimindedir. Cilt dolgun görünür çünkü ölü hücreler hızlıca dökülmez.

Yağlı cilde sahipseniz yağ içermeyen nemlendiriciler, yüzdeki ölü hücreleri kaldırmak ve gözenekleri açmak için toner kullanmanız gerekir. Cildin terlememesi için günlük 2 kereden fazla cildinizi yıkamayın. yumuşak bir temizleyici kullanın. Etiketlerinde "noncomedogenic" olan ürünler kulanın, gözeneklerin tıkanmaması için.

Karma cilt - Bu cilt tipine sahip kişiler ciltlerinde kuru ve yağlı alanlara sahiptirler. Cilt T bölgesinde (Alın, burun ve çene) genellikle çok yağlı, yanak ve göz çevresinde ise kurudur. Cildin farklı alanları farklı tedavi gerektirdiğinden karma cilt bakımı zordur. eğer pul pul dökülmeler yanaklarda ve burun ve çene üzeriniz parlak ise, karma cilt tipine sahipsinizdir.

Günlük iyi bir temizleyici ile yüzünüzü yıkayın. Yağ ve ölü deri hücrelerini kaldırmak için T-bölgesi üzerine bir toner kullanın. Tüm yüzünüze yağsız bir nemlendirici uygulayın, ancak cildin özellikle kuru bölgelerinin konsantre edildiğinden emin olun.

Hassas cilt - En kırılgan cilt tipidir. Hassas cilde sahip insanlar güneşe maruz kaldıklarında kolayca güneşten etkilenirler. Cilt kolayca kızarır ve tahriş olur.

Hassas ciltlere sahip olanlar hipoalerjenik yüz temizleyiciler ve losyonlar ile bakım yapmaları gerekir. Geniş spektrumlu bir güneş kremi (UVA ve UVB ışınları) kullanılmalıdır. Yatağa makyajlı asla girmeyin ve cildinizi nemlendirin.

Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR