Doğal Eksfoliasyon (Cilt Tazeleme) İçin 5 Yol

Doğal Eksfoliasyon (Cilt Tazeleme) İçin 5 Yol

pin
Eksfoliasyon cildin üst tabakasındaki ölü deri hücrelerin dökülmesi veya peeling (pup pul kalkması) işlemidir. Sağlıklı bir ciltte doğal olarak meydana gelir. Ancak tüm vücut süreçleri gibi yaşa bağlı olarak ve cilt hücrelerinin yetersiz beslenmesi sonucu yavaşlar.

Yeni cilt hücreleri cildin iç tabakasında (dermis) oluşturulur. Bunların şeklinin oluşturabilmesi için eski ölü hücreler cildin dış tabakasına (epiderm) itilir. Bu ölü hücreler kademeli olarak pul pul dökülürler. Ama içlerinden bazıları ciltte çok uzun süre asılı kalarak gözenekleri tıkar ve cildin donuk, akneli ve lekeli görünmesine neden olurlar. Eksfoliasyon işlemi ise bu ölü hücrelerin temizlemesini sağlar.

Doğal olarak meydana gelen bu sürece yaş ilerledikçe yardım etmemiz gerekir. Parlak, pürüzsüz ve genç görünümlü bir cilt istiyorsanız, eksfoliasyon ile gözeneklerin, çizgilerin ve kırışıklıkların görünürlüğünü azaltabilirsiniz.

Eksfoliasyon söz konusu olduğunda, birkaç seçeneğiniz var: bir dermatoloji kliniği, bir spa merkezi, pahalı cilt bakım ürünleri ya da evde kendiniz doğal bir peeling yaparak.

Aşırı ve yanlış eksfoliasyon metotları cildin sahip olduğu koruyucu bariyerin ortadan kalmasını sağlar. Eğer bu bariyer kalkar ise cildin çevresel toksinlere maruz kalması daha olası hale gelir ve sonucunda ciltte aşırı hasarlar oluşur. Bundan dolayı doğal hücre yenilenmesini teşvik ve cildi nemli tutacak doğru eksfoliasyon ürünlerini kullanmak gerekir. Haftada bir veya 2 haftada bir aşağıdaki doğal işlemleri yapabilirsiniz.

Güzellik uzmanları ve dermatologlar tarafından önerilen evde yapabileceğiniz doğal eksfoliasyon yöntemlerinden en iyi 5 tanesi ise:

Yoğurt

Yoğurt (süt de olabilir) cildi nemlendirir, temizler, pürüzsüz görünmesine ve yatıştırılmasına yardım eder. İçeriğindeki laktik asit aynı zamanda cilt tonunu eşitlemeye yardımcı olur. Yüzünüze ya da vücudunuzun daha geniş alanlarına sade yoğurt uygulayın ve yaklaşık 20 dakika boyunca bekletip durulayın.

Şeker

Şeker kamışı glikolik asitin doğal kaynağıdır. Bu asit yeni cilt hücresi üretimini artırmaya ve cildin yumuşaması için gerekli olan doğal bir alfa hidroksittir. Yeterli üzüm çekirdeği yağı veya zeytin yağı ile yarım bardak beyaz veya kahverengi şekeri karıştırarak bir hamur yapın. Bu hamuru dairesel hareketler ile yüzünüze uygulayın ve 10 dak bekletip durulayın.

Papaya

Papaya ölü cilt hücrelerini eritecek papain enzimini içerir. Yeşil bir papaya bulun. Çünkü papain enzimi yeşil ve genç papayada daha çok bulunur. Yumuşak bir macun yapmak için meyveyi püreleyin ve ılık su ile yıkamadan önce 15 dakika boyunca yüzünüzde bırakın.

Limon suyu

Limon suyu ölü cilt hücrelerini temizleyen başka bir doğal alfa hidroksi asittir. Çeyrek bardak limon suyu ile eşit miktardaki elma suyu, üzüm suyu ve şeker kamışı şekerini birleştirin. Şeker eridikten sonra bir pamukla yüzünüze karışımı uygulayın ve durulamadan önce 10 dakika yüzünüzde bırakın.

Bal

İşlenmemiş (ham) bal iyi bir topikal antiseptiktir. Bal yukarda belirtilen diğer eksfoliasyon yöntemlerinden herhangi biri ile karıştırabilir ya da 1 çay kaşığı doğal bal ile yarım çay kaşığı baking sodadan bir eksfoliasyon hamuru elde edebilirsiniz. Avuç içine 2 malzemeyi de koyun ve ovalayarak birleştirin. Masaj yaparak yüzünüze karışımı uygulayın ve durulamadan önce 5-10 dak bekletin.

Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR