Doğal Yolardan Güneş Lekelerinden Kurtulmak

Doğal Yolardan Güneş Lekelerinden Kurtulmak

pin
Güneş lentijin olarak da bilinen güneş lekeleri, uzun süreli ultra viyole (UV) ışınlarına doğrudan maruz kalmaktan kaynaklanır.

Vücudunuzda melanin olarak bilinen pigment cildinize renk verir. Güneşe maruz kalındığında melaninin içinde yaşadığı hücreler serbest kalır ve cilt koyulaşır. Bu koyu lekeler aynı zamanda karaciğer lekeleri, lentigolar, yaşlılık lekeleri ve lentigenes olarak da bilinir. Bu lekeler en sık güneşe maruz kalan vücut bölgelerinde belirginleşir. Yaşlanmayla birlikte bu siyah lekelerin sayısı da artar.

Güneş lekelerinin tedavisi için kozmetik işlemlerden doğal yöntemlere kadar pek çok seçenek vardır.

Güneş lekeleri ve çillerden korunmak ve kurtulmak için doğal yöntemler;

Limon - Doğal bir cilt açıcı olan limon suyu bu amaç için kullanıldığında günde iki kez uygulanmalıdır. Fakat limon suyu güneşten dolayı cildinizi ekstra hassas hale getirebilir. Bu tedaviyi uygulayacaksanız güneşe çıkmamanız lazım.

Soğan ve sarımsak – Eğer kokusuna dayanabilirseniz, bu düşük maliyetli dermabrazyon ile cildinizi tedavi edebilirsiniz. Doğrudan soğan suyunu ya da bir diş sarımsağı cildinize uygulayın. Asitlik özellikleri ciltteki ölü deri hücrelerini soymaya ve güneş lekelerini hafifletmeye yardımcı olacaktır.

Süt – Sütteki laktik asit hücreleri yenilemeye yardımcı olur.

Papaya - İstediğiniz sonuçları elde edene kadar günlük 20 dakika cildinize papaya bastırarak uygulayın.

Hint yağı ve aloe vera - Cilt dokusuna yardımcı olabilmesi için bu maddeleri kullanabilirsiniz.

Vitaminler - Topikal ürünlerin içeriğindeki A.E, C Vitamini (veya retinol) hücre onarıcı güçlere sahiptirler. B3 vitamini ve koenzim Q10 da ultraviyole ışıktan zarar görme şansını azaltabilir.

E vitamini kapsülleri - güneş lekelerini solmaya yardımcı olması için E vitamini kapsülünü ezerek jel olarak kullanabilirsiniz.

Kojik asit içeren topikal ürünler - Güneş lekelerinin görünümünü azaltmak için kullanabileceğiniz topikal bir ürün.

Tretinon ve Renova içeren topikal maddeler

Azelaik asit içeren ürünleri deneyin - Bu asit buğday veya çavdar gibi tahıllardan elde edilir.

Hidrokinon - bir leke çıkarıcı olarak yıllardır popüler olan bu madde hakkında doktorunuza veya eczacınıza danışarak kullanabilirsiniz.

Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR