Doğal Yollardan Cilt (Ten) Rengini Açma

Doğal Yollardan Cilt (Ten) Rengini Açma

pin
Piyasadaki sentetik ürünlü kozmetiklerin yan etkileri hakkındaki kaygılar yüzünden, cilt rengini açmak için kullanılan doğal yöntemlerin popülaritesi git gide artıyor. Biraz sabır biraz da zamanla cilt rengini açmak için doğal yöntemleri uygulayarak etkili sonuçlar elde edebilirsiniz.

Koyu ve mat bir cildin arkasındaki nedenler kalıtsal olabileceği gibi; güneşe aşırı maruz kalma, çevre kirliliği, tıbbi bir durum, kuru cilt yapısı, stres, kötü yaşam tarzı seçimleri ve kimyasal bazlı kozmetik ürünlerin uzun süreli kullanımıyla da ilişkili olabilir.

Doğal ve pahalı olmayan yöntemlerle koyu renkli cildi beyazlatabilir veya ten renginizi açabilirsiniz.

1. Yoğurt

Yoğurt, cilt için iyi olan birçok besini içerir. Aynı zamanda, beyazlatma özelliklerine sahip laktik asit içerir. Aşağıdaki yöntemler tüm cilt tipleri için uygundur.

 • Yavaşça cildinize sade yoğurt sürün. Bir kaç dakika boyunca bekletin ve sonra ılık su ile yıkayın. Günde bir kez ve birkaç hafta boyunca bu metodu uygulayın.
 • Bir çorba kaşığı yoğurt ile yarım çorba kaşığı balı karıştırın. Yüzünüze ve boynunuza karışımı uygulayın. 10 ila 15 dakika kadar bekletin ve sonra su ile yıkayın. Günlük bu metodu uygulayın.
 • Kalın bir hamur yapmak için biraz limon suyu, biraz yulaf ezmesini yoğurta ekleyin ve bir yüz maskesi olarak kullanabilirsiniz. Bu yöntem cildinizi esnek ve nemli tutmaya yardımcı olacaktır.

2. Limonlar

Limondaki asidik özellik cilt için doğal bir beyazlatma maddesi içerir ve bu özeliği yeni hücre gelişimini teşvik eder.

 • Taze sıkılmış limon suyuna bir pamuk batırın ve yüzünüze doğrudan uygulayın. Hatta doğrudan bir dilim limon ile cildi ovalayabilirsiniz. Bu işlemi yaptıktan sonra en az bir saat açık bırakın ve daha sonra su ile yüzünüzü yıkayın. Günde bir kez yapın.
 • Bir macun yapmak için üç çay kaşığı limon suyu, 1 çay kaşığı zerdeçal tozu veya domates suyu ile karıştırın. Cilt üzerine macunu uygulayın ve yarım saat boyunca açık bırakın. Su ile yıkayın. Günde bir kez yapın.
 • Alternatif olarak, bir çay kaşığı limon suyu, bir çay kaşığı süt tozu ve 1 çay kaşığı balı karıştırın. Cildinize uygulayın ve durulamadan önce 15 ila 20 dakika boyunca bekletin. Günlük yapın bunu.

Not: Bu ​​yöntemleri uygularken, cildiniz üzerinde açık yaralar olmadığından emin olun. Limon suyunun asidik doğası açık yaralarda ağrıya neden olabilir. Ayrıca, limon suyu hassas ciltler için uygun olmayabilir ya da limona alerjiniz varsa.

3. Nohut unu

Nohut unu ten rengini açmak için en iyi maddelerden biridir.

Küçük bir miktar nohut unu ile az bir miktar suyu (ya da gül suyu) karıştırıp, koyu bir macun yapın. Yüz, eller ve ayaklara uygulayabilirsiniz. Macun kuruyana kadar açık bırakın. Sonra su ile yıkayın.

4. Bal

Kuru cilt tipi düzensiz cilt tonuna katkıda bulunan bir faktördür. Bal iyi bir nemlendirici ajan olarak hareket ederken, aynı zamanda cildi beyazlatmaya yardımcı olur.

 • Yüzünüze saf bal sürün, birkaç dakika boyunca bekletin ve sonra ılık su ile yıkayın. Bu basit çözüm, ölü cilt hücrelerini kaldırmaya da yardımcı olacaktır. Cildinizi eskisinden daha parlak ve daha taze gösterecektir. Günde bir kez yapın.
 • Bir ten açıcı maske yapmak için, bir çay kaşığı bal ve bir çay kaşığı limon suyunu birleştirin (ya da bir çorba kaşığı süt tozu ve yarım çorba kaşığı badem yağı). İyice karıştırın ve cilt üzerine hafifçe uygulayın. 10 to15 dakika kadar bekletin ve sonra soğuk su ile yıkayın. Her gün bunu yapın.

5. Aloe Vera Jeli

Aloe vera ile hiperpigmentasyonu hafifleterek cildin orijinal rengini geri yükleyebilirsiniz. Hiperpigmentasyon düzensiz cilt tonunun ana nedenlerinden biridir.

Aloe vera yaprağının dış katmanlarını kesin ve sıkarak jelimsi bir madde elde edin. Cildinize bu jeli uygulayın. Yaklaşık 30 dakika boyunca bekletin ve sonra su ile yıkayın. İki hafta boyunca günde en az iki kez yapın. (aloe vera bitkisi yoksa, piyasadaki aloe vera jelinide kullanabilirsiniz)

6. Yulaf ezmesi

Cilt tonunu geliştirmek için en etkili yol, yeni cilt hücrelerinin büyümesini teşvik etmek ve eski cilt hücrelerinden kurtulmaktır. Yulaf ezmesi de ciltte eksfoliasyona yardımcı olur.

 • Domates suyu ile yulaf ezmesi karıştırın ve yüzünüze karışımı uygulayın. 20 dakika kadar bekletin ve sonra soğuk su ile yıkayın. Durulama sırasında hafifçe ovalayarak cildinizi yıkayın. Bu metodu günlük yapın.
 • Kalın bir hamur yapmak için 1 çay kaşığı yulaf ezmesi, bir tutam zerdeçal ve birkaç damla limon suyunu karıştırarak bir maske yapın. Yüzünüze uygulayın ve kurumaya bırakın. Su ile kuru maskeyi yıkayın. Günde bir kez yapın.

7. Salatalık

Salatalığında cilt üzerinde serinletici ve beyazlatıcı etkisi vardır. Tüm cilt tipleri için uygundur.

 • Salatalık dilimlerini koyu cilt bölgeleri üzerine yerleştirin. Bir kaç dakika boyunca açık bırakın ve daha sonra ılık su ile cildinizi yıkayın. Günde iki kez yapın.
 • Bir salatalık rendeleyin ve bal ile karıştırarak bir maske yapın. Yüzünüze ve boynunuza maskeyi uygulayın. 15 ila 20 dakika kadar bekletin ve sonra soğuk su ile durulayın. Etkili sonuçlar için, günde iki kez yapın.
 • Ayrıca, bir çay kaşığı limon suyu ve bir çay kaşığı salatalık suyunu karıştırın. 15 ila 20 dakika boyunca veya kuruyana kadar cildinizde bırakın. Su ile cildinizi durulayın. Günde bir kez yapın.

Aşağıdaki video da cilt beyazlatmak için limonlu bal maskesinin nasıl yapıldığı anlatılmaktadır. 2 kaşık %100 organik bal ve ½ limonu iyicene karıştırın. Hazırladığınız karışımı sürmeden önce cildinizi bir güzel temizleyin ve sonrasında cildinize uygulayın. 15-20 dak. cildiniz de beklemesini sağlayın ve durulayın veya yatmadan öncede cildinizde bırakabilirsiniz. Bu maske aynı zamanda eğer yağlı bir cildiniz var ise, pürüzsüz olmasında yardımcı olacaktır. Genelde önerilen günde 1 defa yapmanız. Sonuçlarınızı bizimle paylaşırsanız seviniriz. Ten rengini beyazlatmak için yukardaki formüllerden sizin için uygun olanını kullanmaya çalışın. Hassas bir cildiniz var ise limon kullanmayın.

Cilt rengini açan en iyi kremler ile ilgili bu yazmızı okuyabilirsiniz...

Ten rengini açmak için limonlu bal maskesi nasıl yapılır videosu:

Güncellendi:
25 Şubat 2015

Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR