Evde Kuru Cilt Yüz Bakımı Nasıl Yapılır

Evde Kuru Cilt Yüz Bakımı Nasıl Yapılır

pin
Cildin bakım ihtiyaçları cilt tipine göre belirlenir. Normal, yağlı, kuru ve hassas olarak dört cilt tipi vardır ve her bir cilt türünün kendi komplikasyonları vardır.

Cildin en üst yüzeyi olan epidermisin yetersiz miktarda su eksikliği ile karakterize edilen durumu kuru cilt olarak adlandırılır. Veya vücudun tekrar normal suyunu kazanması için uygun bir kayganlaştırıcıya ihtiyaç duyması ya da nem eksikliğinden dolayı ciltte oluşan gerginlik olarak da ifade edebilir. Aşağıdaki bitkisel ve doğal yöntemlerle kuru cilt yüz bakımını evde kolaylıkla yapılabilirsiniz.

Evde kuru cilt yüz bakımı nasıl yapılır:

1. Kuru cilt için Cilt Bakımı İpuçları

Oda Nemlendiricileri - Kış kuru cilt tiplerinin arkadaşı değildir. Evlerdeki ısıtma havadaki suyu buharlaştırarak içerdeki havanın kuru hale gelmesine neden olur. Nemlendiriciler böyle zamanlarda havaya nem ekleyerek kuru cilt tiplerinin nemli kalmasına olanak sağlar.

Nemlendirici kremler veya losyonlar - Nemlendiriciler cildin sulu kalmasını sağlayarak cilt üzerinde koruyucu bir tabaka oluştururlar. Kuru cilt tiplerine uygun nemlendiriciler kullanarak cildinizin su tutma eğilimini artırabilirsiniz.

2. Kuru cilt için yüz maskesi: Zeytinyağı ve Yumurta sarısı

Zeytinyağı pullu kuru cilt bakımı uygulamalarında kullanılan anahtar maddelerden biridir. E vitamini ve K ile zenginleştirilmiş popüler doğal bir antioksidandır. Yumurta sarısı da A vitamini içeriğiyle deri dökülmesini kontrol altına alarak cildin yumuşak ve pürüzsüz olmasını sağlar. Bir çay kaşığı zeytinyağı ile iki yumurta sarısını birleştirerek bir maske hazırlayın. Daha iyi sonuçlar için birkaç damla limon suyu ve gül suyu da karışıma ekleyebilirisiniz. Hazır olan karışımı yüze sürmeden önce yüzünü iyicene temizleyin ve maskeyi yüze sürdükten sonra 15 dak. bekletip temizleyin.

3. Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı doğal bir şekilde cildi nemlendirerek pullu özeliklerinin kaldırılmasını ve yumuşamasına katkıda bulunur. Aynı zamanda hindistan cevizi yağında cildin nem kaybını telafisini sağlayacak yeterli miktarda yağ asidi mevcuttur. Uygun miktardaki Hindistan cevizi yağını yatmadan önce yüzünüze masaj yaparak uygulayın ve sabah yüzünüzü durulayın. Her gece bu yöntemi yapabilirsiniz.

4. Limon Suyu ve Şeker

Bu peeling etkili güzellik maskesi ile cilteki ölü deri hücrelerinin kaldırılmasını sağlayarak cildin yumuşak ve parlak görünmesini sağlayabilirsiniz. Bir çay kaşığı şeker ile yarım limon suyunu karıştırın. Karışımı bir pamuk yardımı ile cildinize ovalayarak sürün. Düzenli olarak bu tekniği uygulayabilirsiniz.

5. Avokado ve Bal maskesi

Sterolin ve nemlendiricilerin iyi bir kaynağı olan avokado ile bal cildin nemlendirilmesine katkıda bulunur. Yarım avokado püresi ile yarım fincan balı karıştırarak bir maske elde edin. 15 dakika maskeyi yüzünüzde bırakın ve sonrasında yüzünüzü durulayın.

6. Muz ve Yoğurt maskesi

Bu maske sadece cildi nemlendirmez, aynı zamanda ölü deri hücrelerinden cildin kurtulmasını sağlar. Bir macun oluşturmak için yoğurt ile bir muz püresini birleştirin. Yüze uyguladıktan sonra yarım saat bekletin ve sonra ılık su ile durulayın.

7. Badem Yağı

Badem yağı E vitamini mükemmel bir kaynağıdır ve kuru cilt için en iyi yumuşatıcı ve yağlayıcıdır. Badem yağını cilt kolayca emer ve derinin koruyucu bariyerini yeniden yapılandırmasına yardımcı olur. Yavaşça badem yağını cildinize masaj yaparak uygulayın ve durulamadan önce 10 dakika bekletin. Badem yağı fındık alerjisi olan kişiler için uygun değildir.

8. Hintyağı

Risinoleik asit ve E vitamini içeriği ile Hintyağı büyülü iyileştirici güçlere sahiptir. Hintyağını sadece yüzünüzün son derece kuru olan alanlarına uygulamaya çalışın.

Aşağıdaki Suna Dumankaya'nın cildi nemlendiren ve sıkılaştıran kuru cilt için cilt nemlendirici maskesi nasıl yapılır ile ilgili videosunu izleyebilirsiniz.

Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR