Hassas Ciltler için Cilt Bakımı İpuçları

Hassas Ciltler için Cilt Bakımı İpuçları

pin
Eğer cildiniz de kızarıklıklar mevcut, tahrişe yatkın ve soğuk ve sıcağa duyarlı ise, yüzünü temizleme ve nemlendirme şeklini değiştirmeniz gerekir.

Vikipedi göre Hassas cilt; kozmetik ürünler ve tuvalet-banyo malzemeleri kullanırken tahrişe ve kaşıntıya yatkın bir cilt durumudur.

Cilt erozyonları, cilt üzerindeki sivilceye benzer kabarcıklar, kuru cilt, ciltin kırmızı olması hassas cildin karakterizeleridir.

Yanlış bakım ürünleri cilde uyum sağlamaz. Cilt tepki verir ve daha çok hassaslaşır. Cilt bakımında kullanmanız gereken ürünler doğal ve biyolojik olmalıdır.

Hassas Cilde iyi gelen maddeler;

  • Allantoin ve Bisabolol kızarıklıkları yatıştırır ve cildi rahatlatır.
  • Pantenol cildin nem tutma özelliğini geliştirir, tahriş ve kaşıntı giderici özelliği vardır.
  • Glycerin ( Propan-triöl ) nem yükseltici etkisi vardır.
  • Arnika ( Arnica montana ) bitki çeşididir, tahriş giderici, antiseptiktir.
  • Calendula veya Mandelöl ( Badem yağı ) cilde yumuşaklık ve rahatlama sağlar.

Günlük cilt temizliğinde;

Yüksek pH seviyeleri ve paraben içeren sabunlardan kaçının. Bu tür sabunlar hassas cilt üzerinde kuruluk, cilt bariyerinde zarar ve tahrişe neden olur.

Güneşten korunmak için anti-UVA ve anti-UVB etkisi içeren geniş spektrumlu iyi bir güneş kremi kullanın.

Hassas ciltler daha kırmızımsı olma eğilimindedir ve manipülasyon ya da basınca tepki verirler. Yüz bakımında fazla bilinmeyen cilt bakım ürünleri kullanmak kızarıklık, sivilce, izler, döküntülere neden olabilir.

Alkol, parfüm ve meyve asitleri içerikli bakım ürünlerinden uzak durulmalı, çünkü cilt daha incelir ve hassaslaşır.

Erkekler hassas ciltler konusunda endişelenmeliler mi?

Elbette erkekler kadınlar gibi aynı cilt sorunlarından muzdarip olabilir. Erkeklerde hassas ciltler için çevresel tahriş ediciler önemli bir rol oynayabilir.

Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR