Kuruyan ve Çatlayan Eller İçin Bakım ve El Maskeleri

Kuruyan ve Çatlayan Eller İçin Bakım ve El Maskeleri

pin
El derimiz, vücudumuzun diğer bölgelerine gere daha az nem içeren, daha hassas ve daha erken yaşlanan bölgesidir.

Her gün birçok zararlı faktör tarafından temasa uğrayan elerimiz, 20 yaşından itibaren yaşlanmaya başladığı için hacmini ve elastikiyetini kaybetmektedir.

Cilt nem kaybetmeye başladığında, el derisinde kuruluk, çatlaklar, lekeler ve kırışıklıklar oluşmaya başlar.

El cildi için alınacak önlemler ise;
  • İlk ve en önemli yapılacak şey güneşten korunmaktır(güneş kremi)
  • Ev işlerini koruyucu eldivene ile yapın
  • Ilık suyla elerinizi yıkayın
  • Beslenmenize dikkat edin
  • Alkol ve sigara içmeyin
  • Eller için besleyici ve koruyucu maskeler yapın
  • Cildin nem bariyerini korumak için, günde birkaç kez vitamin ve yumuşatıcıdan zengin el kremleri kullanın

Nem ile cildi doyurabilecek, canlandıracak aşağıdaki maskeleri en az haftada bir defa 20 dak ellerinize uygulayabilirsiniz.

1. Patates Maskesi: İki patates kaynatın ve ezin. Biraz limon suyu, zeytinyağı yâda yoğurt ekleyin. Karışımı biraz bekletin ve ellerinize uygulayın. Politelin veya havlu ile ellerinizi sarabilirsiniz.

2. Sütlü Yulaf Maskesi: Bu besleyici maske çatlamış eller için en iyi seçimdir. Özellikle kritik durumlarda günde bir defa ve 1 saat elde tutulmalıdır. Maskenin ana bileşeni yulaf ezmesi olduğu için yulafı blender ile ezin. Bu maske için;3 yemek kaşığı yulaf ezmesi, 1 yemek kaşığı süt, zeytinyağı ve 1 çay kaşığı bal gerekir.

3. Bal Maskesi: Bu maske cilde esneklik, canlılık ve yaraların iyileşmesi için destekte bulunur.1 yemek kaşığı zeytinyağını bal ile karıştırın. Sonra yumurta sarısı sürün. 20 dak ellerinzide bekletin.

Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR