Normal Saç Dökülmesi

Normal Saç Dökülmesi

pin
Saç dökülmesi aslında vücudun normal mekanizmasının bir parçasıdır. Temelde yeni ve sağlıklı saçların büyüyebilmesi için belli bir oranda saçın dökülmesi gerekir.

Herkes özellikle yaşlandıkça, günlük bazda belli bir miktarda saç kaybeder. Ama bazıları için, aşırı saç dökülmesi bir sorun olabilir.

Ortalama olarak insan kafası 100.000 saç köküne sahiptir. Ortalama olarak, sarışınlar yüksek saç (140.000 saç folikülü) yoğunluğuna sahiptirler. Kızıllar 90,000 kök ve siyah saçlılar ortalama 110,000 köke sahiptirler.

İnsan saç folikülleri (telleri) belirli bir döngü içinde büyürler. Bu döngü 3 aşamadan oluşur;

  • Anajen: Saç tellerinin büyüme aşamasıdır. Bu aşama 2 yıldan 5 yıla kadar sürer. Saç tellerinin % 85 ile % 90 bu aşama içerisinde yer alır.
  • Katajen: Anajenden sonra saç telleri küçük bir gerileme fazı olan katajen aşamasına geçer. Bu aşama 2-3 hafta civarında sürer ve saç tellerinin yaklaşık % 1'i bu aşamada yer almaktadır.
  • Telogen: Saçların dinlenme aşamasıdır. Saç tellerinin % 10-15'i bu aşama içerisindedir ve bu süreç 3-4 ay sürebilir. Bu evrede saç sadece kafa derisi üzerinde oturmakta ve temelde dökülmeyi beklemektedir.

Eğer saç dökülmesi oranı yeni büyüyen saç oranını aşarsa, bu durum endişe vericidir. Birkaç faktör bu ikisi arasındaki dengeyi korumak için önemlidir. Bu faktörler şunlardır:

  • Stressiz yaşam tarzı
  • Düzenli ve sağlıklı egzersizler
  • Yeterli ve besleyici bir diyet

Aşırı saç dökülmesi karşı normal saç dökülmesi

Günde kaç tel saçın dökülmesi normaldir?

Normal sağlıklı bir insanın saç derisi günde ortalama olarak yaklaşık 50 ila 100 arası saç köklerini dökecektir. Bu dökülme normaldir ve yeni saç foliküllerinin büyüyebilmesi için alan yaratılmalıdır. Ancak bu normallik saç yoğunluğuna ve saç föliküllerinin döngüsüne bağlı olarak kişiden kişiye değişebilir. Örneğin sarışın iseniz ve anajen+ katajen+ telojen evreleriniz 3 yıl sürmüş ise, 140 bin/3= 47 bin adet yıllık saç dökülmeniz gerçekleşir. Güne bölerseniz 127 adet yapar. Sarışın bir birey için bu adet normaldir ama siyah saçlı biri için bu adet yüksektir.

Açıkçası, aslında her gün kaybettiğiniz saç tellerinin kaç tane olduğunu saymanında bir yolu yoktur. Yine de, günlük saç bakım rutinleriniz aşırı saç dökülmesinin nedeni olamaz. Aşırı saç dökülmesi yaşıyorsanız, altta yatan nedenleri bulmanız gerekir.

Uzun ve daha düz saçı olan kişiler daha çok saç dökülmesinden şikayet etseler de, aslında çoğu durumda çok fazla saç teli kaybetmezler.

Aşırı Saç Dökülmesi

Bir kaç haftalık bir süreçte saç köklerinin aşırı dökülmesini gözlemliyorsanız, bir uzman dermatoloğu ziyaret etme zamanınız gelmiştir.

Saç dökülmesinin nedenleri çeşitlidir. Bazı nedenler hem erkek hem de kadınlar için tıbbi tedavi gerektirebilir. Hayanızdaki stresi azaltmak, düzenli egzersizler yaparak metabolizma hızını artırmak ve sağlıklı bir beslenme seçenekleri aşırı saç dökülmesini önleyecektir.

Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR