Saç Dökülmesi İçin Bitkisel Çözümler

Saç Dökülmesi İçin Bitkisel Çözümler

pin
Saç büyümesi bir döngü içerisinde gerçekleşir. Her saç telinin büyümesi 2 ila 6 yıllık bir süreci içerir. Büyüme döneminden sonra saçlar uyuma fazına geçer ve sonunda ise ölerek dökülürler. Normal şartlar altında, saçların %90'ını büyüme periyotunda iken %10'u uyku fazındadır. Ölen saçların yerine ise uyku fazındaki saçlar dökülerek yeni saç telleri çıkar.

Dermatologlara göre günlük 50 ila 150 arası saç telinin kaybedilmesi normaldir. Bu rakamlar aşıldığı zaman ise saçların incelmesi veya kel yamaların oluşması durumu olan alopesi ortaya çıkar.

Genelde saç kaybı veya saç dökülmesi 30'lu yaşlardan itibaren etkisini göstermeye başlar. Çünkü hormonal değişimler, stres ve sağlıksız beslenmenin etkileri bu yaşlarda etkisini göstermeye başlar. Saç kaybına yol açan faktörleri gidermek için bitkisel ev çözümleri ile bu durumun durdurulmasına ve saç çıkışını kolaylaştırmaya yardımcı olabilirsiniz.

Soğan ve sarımsak

Kükürt elementi saç büyümesine yardımcı kolajen üretimini arttırır. Soğan ve sarımsak kükürt bakımından zengindir ve saçların yeniden büyümesini destekler.

İnce parçalar halinde soğanI doğrayın ve suyunu sıkın. Kafa derisine uygulayın ve yaklaşık 15 dakika bekletin, daha sonra hafif bir şampuan ile yıkayın.

Birkaç diş sarımsak ezin ve bir miktar hindistan cevizi yağı ile birleştirin. Birkaç dakika kaynatın. Soğuduğunda, masaj ile kafa derisi üzerine uygulayın. En iyi sonuçlar için bu bitkisel tedavileri haftada iki üç kez tekrarlayın.

Hindistan cevizi

Hindistan cevizi sütü içeriğindeki proteinler, gerekli yağlar ve minerallerle (potasyum ve demir gibi) saç kırılmasını azaltır ve saç büyümesini teşvik eder. Saç derinize masaj için hindistan cevizi yağının düzenli kullanılması saç dökülmesine karşı koruyucu bir etkiye sahiptir.

Hindistan cevizini rendeleyin ve bir miktar su ile sütünü birleştirin. İncelmelerin ya da saçsız olan bölgeye yatmadan önce bu karışımı uygulayın ve ertesi sabah durulayın.

Kına yaprağı ve hardal yağı

Kına saç tellerinin güçlendirilmesinde önemli bir role sahiptir. Hardal yağı ile kombine edildiğinde daha iyi sonuçlar elde edilir.

Yaklaşık 250 ml hardal yağı ile 60 gr yıkanmış ve kurutulmuş kına yapraklarını birleştirin. Yaprakları tamamen yanana kadar kaynatın ve tülbent bez kullanarak yağını filtreleyin. Serin ve hava geçirmez bir kapta yağı sağlayabilirsiniz. Düzenli olarak saçlarınıza masaj için bu karışımı kullanabilirsiniz.

Ebegümeci ve susam yağı

Ebegümeci gençleştirici özelliklere sahiptir. Saçı besler ve erken ağarmasını önler. Aynı zamanda kepek tedavisine de yardımcı olur.

Ebegümecinin bir kaç çiçeğini ezerek iyi bir macun yapmak üzere susam yağı veya hindistan cevizi yağı ile karıştırın. Bu karışımı kafa derisine ve saça uygulayıp birkaç saat bekletin. Sonra soğuk su ve hafif bir şampuan ile yıkayın.

Amla ve limon suyu

C vitamini ile dolu ve antioksidanlar açısından zengin olan amla, saç dökülmesi sıkıntıları için mükemmel bir çözümdür.

Amla meyvesinin suyunu çıkartın ya da amla tozu kullanabilirsiniz. 2 çay kaşığı tozunu veya suyunu eşit miktarda limon suyu ile birleştirin. İyice karıştırılan karışımı kafa derisine uygulayın ve kurumaya bırakın. Daha sonra ılık su ile durulayın.

Yumurta beyazı ve zeytinyağı

Kükürdün başka zengin bir kaynağı olan yumurta; protein ve selenyum, iyot, fosfor, demir ve çinko gibi mineralleri bolca içerir. Özellikle zeytinyağı ile birlikte, saç uzaması için mükemmel bir çözümdür.

Bir yumurta beyaz alın ve bir çay kaşığı zeytinyağı ile karıştırın. Bir macun elde edin ve kafa derisine uygulayın. Yaklaşık 15 ila 20 dakika kadar tutun ve sonra soğuk su ve hafif bir şampuan ile yıkayın.

Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR