Saçınızı Ne Sıklıkta Yıkamalısınız

Saçınızı Ne Sıklıkta Yıkamalısınız

pin
Yağ bezleri cildi ve saçı yağlamak için sebum denilen yağlı mumsu bir maddeyi salgılar. Bu bezler tek bir kıl folikülüne bağlıdır. Doğal yağ olan sebum cildi ve tüyleri nemlendirir ve su geçirtmez. Niçin saçlarımızın kirlendiğinin veya kirli göründüğünün nedeni bu bezlerdir.

Yanlış saç yıkama saç derisi tahrişine, kepeğe, bite ve diğer saç derisi sorunlarına yola açabilir. Bazı saç tiplerinin ve dokularının haftada bir kez yıkanması gerekirken, bazılarının ise 2-3 kez yıkanması gerekir.

hangi sıklıkla saçlarımızı yıkayacağımız ve şampuanlayacağımız kişisel bir tercih meselesidir. Bu saç dokusuna ve saç tipine bağlıdır.

Uzmanlara göre haftada üç kez saç derisinin temizlenmesi gerekiyor. Eğer daha yağlı bir saç derisine sahipseniz, günde bir kez temizlenmesi gerekir.

Uzun, kalın, kıvrımlı, sık ve daha bakımlı (boyalı…) saçlarınız varsa, yıkamalar arasına zaman koyabilirsiniz. Çünkü saç derisindeki yağ çabucak saç uçlarına doğru hareket etmez. Günlük yıkama bu saç tiplerinde kurumaya neden olur.

Orta sıklıkta bukleli ve dalgalı saçlarınız varsa birkaç gün arayla saçlarınızı şampuanlamalısınız.

Doğal (boyasız, permasız…), kısa, ince ve düz saçlarınız varsa bir gün atlayarak saçlarınızı yıkayabilirsiniz.

Günlük şampuanlama sadece kafa deriniz üzerinde yağ üretimi yüksekse uygulanmalıdır.

Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR