Sivilcelere (Aknelere) Ne İyi Gelir

Sivilcelere (Aknelere) Ne İyi Gelir

pin
Hormonal değişimler geliştiğinde akneye (sivilcelere); cilt folikülü içindeki hücreler ile yağın aşırı üretimi neden olur. Bunlar birlikte biyolojik bir tıkanıklığın bir türünü oluştururlar ve sivilcelere neden olurlar.

Yağ bezlerinin aşırı sebum salgılaması sivilcelerin arkasındaki birincil nedendir. Ciltteki kıl köklerinin tahrişi sonucunda ölü deri hücrelerinin düzensiz dökülmesi ve bakteri birikmesi akne oluşumuna katkıda bulunan diğer iki faktördür. Bu faktörleri tetikleyen nedenler ise hormonlar (ergenlik dönemi, adet dönemi veya hamilelik dönemindeki hormanal değişimler), belirli ilaçlar (kortikosteroidler, androjenler veya lityum içeren ilaçlar ) ve beslenme (süt ürünleri ve karbonhidrat açısından zengin gıdalar) alışkanlıklarıdır. Ayrıca yağlı gıdalar ya da cildin kirli olması da akne oluşması üzerinde az da olsa etkiye sahiptirler.

Stres sivilceye neden olmaz. Ama zaten sivilce varsa, stres daha da kötü yapabilir.

Sivilcelerin arkasındaki yukarda ki temel faktörleri göz önüne alırsanız, hem ev tedavileri hem ilaç tedavileri ile akne sorunundan kurtulabilirsiniz. Birçok doğal yöntem, çok kısa bir süre içinde sivilce tedavisinde etkilidir ve sivilcilerden kurtulmaya iyi gelirler. Bunlardan en etkilileri ise;

1. Buz: Buz hızlıca sivilcelerden kurtulmak için kullanılabilir. Buz; etkilenen bölgede kan dolaşımını iyileştirmede, cilt gözeneklerinin donmasında ve cilt üzerinde biriken kir ve yağın kaldırılmasına yardımcı olur.

Buzu bez bir parça ile sarın ve birkaç saniye boyunca etkilenen cilt alanında tutun. Birkaç dakika bekleyin ve işlemi tekrarlayın. Gün boyunca defalarca bu işlemi yaptığınızda, buz iltihaplanmanın veya şişmenin azaltılmasına yardımcı olur.

2. Baking soda (sodyum bikarbonat): Sivilce tedavisi için baking soda, favori doğal çözümlerden bir tanesidir. Bir kaç çay kaşığı baking soda ile ılık suyu bir macun kıvamı elde edene kadar karıştırın. Cildinize bu macunu uygulayın ve 10-15 dak bekletin. Birkaç seferden sonra bu süreyi 1 saate kadar ve hatta yatarken de uygulayabilirsiniz.

3. Elma Sirkesi: Antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahip bu doğal metot, sivilce tedavisine iyi gelen güçlü bir yöntemdir. Birkaç çay kaşığı elma sirkesini yarım bardak su ile karıştırın ve doğrudan cildinize sürün.

4. Hindistan cevizi yağı: Hindistancevizi yağı antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahiptir. Aynı zamanda son derece nemlendirici, bakteriler ile mücadele etme yeteneğine sahip ve kızarıklıkları azaltmaya yardımcı olur. Cildinize Hindistan cevizi yağı uygulayın ve masaj yapın. Günde birkaç kez uygulayabilirsiniz. Optimum fayda için, rafine edilmemiş organik hindistan cevizi yağı kullanın.

5. Çay Ağacı yağı: bir uçucu yağ olan çay ağacı yağı antibakteriyel olduğu gibi, akne için çok güçlü bir doğal çare olabilir. Uygulamak için, su ile eşit miktarda çay ağacı yağını karıştırın. Karışımın içine bir pamuk batırın ve cildinize uygulayın.

6. Yumurta beyazı: Yumurta beyazı bir yüz maskesi olarak kullanıldığında, akne için büyük bir doğal ilaç olabilir! Bunu kullanmak için, yumurta sarısı ile yumurta akını birbirinden ayırın ve bir pamuk kullanarak cildinize uygulayın. 10 dak ile 1 saat arası yüzünüzde tutmaya çalışın.

7. Limon Suyu: Limonlar cildinizi temizlemeye yardımcı olmak için doğal antibakteriyel özeliklere sahiptirler. Cildinize limon suyu uygulayın ve 15 dakika ile 1 saat arası bekletin. Çok hassas bir cildiniz varsa limon suyu kullanmayın.

8. Sarımsak: Kullanmak için ince bir dilim sarımsağı veya ezerek suyunu problem alanlara ovarak uygulayın. 15 dakika ile 30 dakika arası bekletin ve günde birkaç kez deneyin.

9. Mısır nişastası: Eğer kızarıklık veya tahriş çoksa, nişasta sivilceler için harika bir doğal çözümdür. Sivilce olan bölgeye veya tüm yüzünüze mısır nişastası uygulayabilirsiniz. Gece yatarken uygulayın.

10. Aloe: yatıştırıcı özelliklere sahip aloe, iltihap ve kızarıklıkları azaltır. Kullanmak için parmaklarınızla cildinize aloe jelini uygulayın. günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Ayıca beslenmeye eklenecek gıdalar (balık yağı, zerdeçal, yeşil çay, kuru yemişler, yeşil yapraklı sebzeler ve omega 3 içeren gıdlar), probiyotikler, egzersiz ve yeterli uyku sivilce oluşmasını veya sivilcelerin yok olmasına yardımcı olurlar.

Aknenin cildinize olan zararını azaltmak için şu ipuçlarını göz önünde bulundurun:

  • Özel sivilce için formüle edilmiş bir temizleyici seçin. Bu ürünler salisilik asit ya da benzoil peroksit içermelidir.
  • Nazikçe yüzünüzü temizleyin. Yüzünüzü yıkarken ellerinizi kullanın.
  • Eğer bir nemlendirici kullanmanız gerekiyorsa, hafif ve komedojenik olmayan nemlendiricileri kullanın. Akne eğilimli ciltler için, anti-bakteriyel maddeler ihtiva eden yağsız nemlendiriciler bulunmaktadır.
  • Eğer makyaj yapıyorsanız, yağsız bir fondöten kullanın. Aşırı makyaj ya da kozmetik ürünler gözenekleri bloke edeceğinden sivilceler için kötü etki yaratabilirler.


Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR