Tırnak Kırılması Nedenleri ve Doğal Tedavi Yöntemleri

Tırnak Kırılması Nedenleri ve Doğal Tedavi Yöntemleri

pin
Birçok tıbbi durum tırnaklarının şeklini veya dokusunu etkileyebilir. Tırnak kırılması çoğunlukla vücutta yanlış giden başka bir şeyin göstergesidir.

Tırnak kırılmasına neden olabilecek durumları bilmek, kırılmaların önlenmesine veya tedavisine yardım edebilir.

Tırnak kırılmasının nedenleri:

Dehidratasyon – Kırılgan tırnaklar vücudunuzun daha fazla suya ihtiyacı olabileceğinin bir işareti olabilir. Dehidrasyonun diğer belirtileri koyu idrar, ağız kuruluğu, kızarmış bir cilt ve iştah kaybıdır.

Vitamin eksikliği - Beslenmeden kaynaklı vitamin eksiklikleri mavi tırnak yatakları, kırılgan tırnaklar ve tırnak yataklarındaki çıkıntı belirtilerini gösterebilir.

Yetersiz protein – Tırnaklar keratinden oluşur ve proteinin bir çeşididir. Protein eksikliğinin belirtileri tırnak kırılması, kas tonu kaybı, saç kaybı, yorgunluk ve geç iyileşen yara belirtilerini içerir.

Tırnakların aşırı kullanılması - Yaptığınız işe bağlı olarak tırnaklar hasar görebilir.

Tırnak cilaları – Tırnakların havaya ihtiyacı vardır ve bunları kaplayan cilalar hava almasını engeller. Tırnakların her zaman cilalı tutulması onlara hasar verebilir.

Asitli vücut - Vücutta sağlıksız beslenme sonucu asit seviyesinin yükselmesi tırnaklara hasar verebilir. Çok fazla asit belirtileri ağız içinde ülserlere, baş ağrısına, yorgunluğa, dişlerin gevşemesine, donuk saçlara ve gastrite neden olabilir.

Gluten intoleransı – Bu durum vücudun buğday, yulaf, çavdar ve arpa gibi gıdaları tolere edememesidir. Bu bir hastalıktır. Gluten intoleransının belirtileri kas ağrısı, halsizlik, puslu düşünceler, kırılgan tırnaklar ve kuru cildi içerebilir.

Hipotiroidi - Vücudunuzun tiroid hormonları düşük olduğunda, tırnaklarınız kırılgan ve sağlıksız görünebilir. Düşük tiroid hormonu belirtileri yorgunluk, tırnak kırılması, kuru cilt, tırnak içinde çıkıntılar, hafıza problemleri ve kabızlık gibi durumları içerebilir.

Tırnak kırılmasına ne iyi gelir ve nasıl önlenir?

Tırnak kırılmasının kesin nedenini bildikten sonra, onları kolayca evde tedavi edebilirsiniz. Sağlıklı tırnaklar için gerekli olan şey iyi bir cilt ile tırnak bakımıdır.

  • Takviyeler almak – Tırnaklarınızın vücudunuzun geri kalanı gibi vitaminlere ihtiyaç duyarlar. Çinko ve demir düşüklüğün ilk belirtileri tırnaklarda gözükür. Tırnak kırılmasına iyi gelecek A, C, demir, niasin ve kalsiyum içeren bir multivitamin takviyesi alabilirsiniz.
  • El ve tırnakları nemlendirmek - Kuru cilt yapısı tırnakların daha kırılgan ve daha hassas olmasına katkıda bulunur. Avokado yağı, shea yağı ve E vitamini gibi sağlıklı maddeler içeren tırnak kremlerini deneyebilirsiniz.
  • Doğal yağlar uygulayarak - Tırnaklarınızı beslemek için doğal yağlar uygulayarak görünüşlerini ve sağlıklarını artırabilirsiniz. Hindistan cevizi yağı, argan yağı ve E vitamini yağı tırnakları korur, nemlendirir ve güçlü kılarlar.


Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR