Uçuk Nasıl Geçer? Ne Yapılmalı

Uçuk Nasıl Geçer? Ne Yapılmalı

pin
Dudaklara yakın çıkan küçük, sıvı dolu lezyonlar uçuk ya da bazen ateşli kabarcıklar olarak adlandırılır. Bu kabarcıklara herpes (uçuk) virüsü yol açmaktadır. Genelde stres altında ya da bağışıklık sistemi zayıfladığında uçuk oluşur. Birçok ev tedavi yöntemi ve ilaçlar uçuk yaraların daha hızlı iyileşmesine yardım edebilmektedir.

Doğal ev tedavi çözümleri uçuk için:

Diş Fırçasını değiştirin

Virüs uçuğun diş fırçasında yaşamasına neden olmaktadır. Bu yüzden uçuk kabarcığını gördükten sonra diş fırçanızı değiştirin.

Buz Paketi uygulayın

Buz veya soğuk kompres uçuk ağrısını hafifletmek için geçici bir rahatlama sağlayabilir. Ayrıca buz, uçuğun yara olarak kalıcı süresini azaltmaya yardımcı olabilir.

Meyan kökü deneyin

Meyan kökü içeriğindeki asit ile uçuğa neden olan virüsleri öldürür. Ağız içindeki uçuklar için bir parça meyan kökü çiğneyerek ya da hızlı bir şekilde iyileşmesine yardımcı olması için uçuğun üzerine meyan tozu serpin. Yan etki riskinden dolayı uzun süre için meyan kökü kullanmayın.

Süt deneyin

Ağrıyı hafifletmek ve uçuğun daha hızlı iyileşmesi için süte batırılmış bir pamuk kullanın.

Bazı şeylerden kaçının

  • Güneş kaynaklı olan uçuk ataklarını önlemek için, SPF 15 veya daha yüksek bir güneş kremi kullanın.
  • Birçok şey uçuğa neden olabilir. Hastalıklar, güneş yanığı, yorgunluk, travma, stres ve adet görme gibi. Stresin yol açtığı uçuk yarlarını önlemek için egzersiz, yoga ya da okumayı deneyin.
  • Turunçgiller ve domates asit içerdiğinden uçukta ağrıya neden olabilirler.


Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR