Uzun ve Kalın Telli Saçlar İçin Ev Bakımı

Uzun ve Kalın Telli Saçlar İçin Ev Bakımı

pin
İnsanın sonsuza kadar genç kalması mümkün değil. Ama kendisine özen gösteren birisinin daha genç görünmesi mümkün. Saçlarınızın rengi ve kalınlığı ise yaşınızı ortaya çıkarabilir. Saçlarınıza göstereceğiniz özen ile insanlarının hakkınızdaki algılarını değiştirebilirsiniz.

Saç ihtişamınızın tacıdır ve onu sağlıklı tutmanız gerekir. Saç bakımının bu kolay ipuçlarını takip etmeniz uzun ve kalın saç tellerinizi daha uzun ömürlü yapacaktır.

Sağlıklı Saçlar için gerekenler:

 • Su: Su, bir saç telinin ağırlığının dörtte birini oluşturur ve aynı zamanda ipeksi ve parlak saçlar için önemli bir bileşendir. Günlük en az sekiz bardak su (iki litre) içtiğinizden emin olun.
 • Protein: Protein saçların deriden çıkamayıp uzamayan bölümünü güçlendirir ve saçların kırılma olanaklarını azaltır.
 • Vitaminler: cilt ve kafa derisi için A vitamini, saç tellerini güçlendirmek ve kafa derisi üzerinde kan dolaşımını teşvik etmek için B ve C vitamini, saç rengini korumak ve uzun saçlar için E vitaminini günlük yeterli miktarda almanız gerekir.
 • Mineraller: Mineraller uzun ve kalın saçlar için gereklidir. Oksijenin saç köklerine ulaşması için demir, saçlarda protein oluşturulması ve saç dökülmesini önlemek için çinko, saç pigmentasyonuna yardım etmesi ve doğal saç rengini optimize etmek için bakır gereklidir.

Uzun ve Kalın Telli Saçlar İçin Ev Maskeleri:

1. Yarım fincan elma püresi ile yarım fincan portakal suyunu birleştirin. saçınıza bu karışımı uygulayın ve 30 dakika sonra normal su ile yıkayın. Haftada bir kez bu adımı izleyin. Birkaç hafta içinde saçlarınız uzayacak ve kalınlaşacaktır.

2. Hindistan cevizi yağı ile saç köklerine ve kafa derisine haftada bir kez masaj uygulayın. Masaj ile saç kökleri güçlenecek ve kafa derisi üzerinde kan dolaşımı sağlayacaktır.

3. Yumurtanın sarısı ile iki yemek kaşığı hindistan cevizi yağını karıştırın. Saçınıza iyice uygulayın bu hamuru ve 30 dakika sonra normal su ile yıkayın. Bu maske saçlar için iyi bir organik kremdir ve saçların hava almasını sağlar.

4. yumurtanın sarı kısmını köpük olana kadar karıştırın ve 1 çorba kaşığı bebek saç (johnson bebek şampuanı) yağı ekleyip karıştırın.Karışıma iki çorba kaşığı su ekleyin ve kökten uca kadar kafa derinize ve saçlarınıza masaj yapın.

5. Eşit miktarda zeytin yağı ile portakal suyunu karıştırın ve bu iksiri ısıtın. Saçınıza bu karışımı sürüp 30 dakika bekletin ve sonra suyla yıkayın.

6. Bir çorba kaşığı bal ile 3 çorba kaşığı yağı (Hindistan cevizi yağı/ zeytin yağı/ hardal) birleştirin. Bu karışımı saçınıza uygulayın ve 30 dak sonra saçlarınızı durulayın.

Saçların uzaması ve kalın telli saçlara sahip olabilmek için yapmanız gerekenler:

 • İlk ve en önemli şey düzenli olarak saçlarınızı kesmek zorundasınız.
 • Saç ve kafa derisine masaj uygulamak
 • Düzenli olarak UV korumalı saç serumları kullanmak.
 • Dengeli bir diyet ve mümkün olduğunda bol su içmek.
 • Saçınıza çok sıkı bir düğüm atmayın.Bu saç köklerinizi zayıflatır.
 • Kızarmış ve baharatlı yemeklerden kaçının.
 • kurutma makineleri ve saç ütüleme cihazlarının aşırı kullanımı saçlarınızı aşırı kaba ve mat yapacaktır.
 • Düzleştirme, boyama, perma saç için zararlıdır. Amonyak içeren ürünleri kesinlikle kullanmayın.
 • Saçınızı yıkamak için sıcak su kullanmayın. Sıcak su saç köklerini zayıflatır ve saç tellerini kırar.


Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR