Yağlı ve Kuru Saç İçin Doğru Şampuan Nasıl Seçilir

Yağlı ve Kuru Saç İçin Doğru Şampuan Nasıl Seçilir

pin
Şampuan seçmek kafa karıştırıcı olabilir. Nemlendirici, hidratlayıcı, hacim verici, güçlendirici, yumuşatıcı, bukle yapıcı… aman Allah'ım. Ne aradığınızı biliyorsanız kafa karıştırıcı olmayabilir.

Saç Derisi Tipini tanımlayın

Şampuan seçmeden önce nasıl kullanılacağını ve hangi saç ve saç derisi tipiyle ilgili olduğunu bilmek önemlidir. Saç derisi dipleri yağlı ve saçların uçları kuru ise, yağlı saç derisi için uygun şampuan ve kuru uçları nemlendirmek için uygun bir saç kremi seçilmelidir.

Yağlı saç derisine sahipseniz;

  • Hidratlama, nemlendirici, yumuşatma, ya da kıvırcık saçlar için olan şampuanlardan kaçının. Bu şampuanlar zaten yağlı kafa derisi için çok daha fazla nem oluştururlar.
  • Etiketinde; hacim verici, güçlendirme veya dengeleme özeliklerine sahip bir şampuan yağlı saç derisi için idealdir.
  • Parlaklık veren şampuanların yağlı saç derisi için ideal olabilir. Ama eğer saçı aşırı kurutuyorsa, bu saç derisinde aşırı yağlanmaya ve sebuma neden olabilir.
  • Yağlı saç cildine sahipseniz saçlarınızı çok iyi durulayın.

Kuru Saç Derisine sahipseniz;

  • Güçlendiricili, destekleyici ve hacim veren şampuanlardan kaçının.
  • Etiketlerinde hidrasyon, yumuşatma, ya da bukleler için bakım olan şampuanlar kuru saç derisi için yararlı olabilir.
  • Eğer kafa derisi çok kuru, kaşıntılı ve pul pul ise, kuru saç derisi için formüle edilmiş şampuanlar düşünün. İçeriğindeki Mentol ve çay ağacı gibi malzemeler kuru kafa derisini nemlendirmeye yardımcı olabilir.
  • Nioxin kuru kafa derisini nemlendirmeye yardımcı olabilir.
  • Sülfat içeren şampuanlardan kaçının.

Saçlarınızı renkli ise, renkli saçlar için tasarlanmış özel ve rengi koruyan maddeler içeren bir şampuan düşünmelisiniz.

Şampuan sözlüğü;

Hydrating/Moisturizing (Hidratlama / Nemlendirici) şampuanlar; Saça nem, parlaklık ve pürüzsüzlük eklemek için harikadırlar.

Hacim verici (Volumizing) şampuanlar: ince veya gevşek saçlar için mükemmel bir seçimdir.

Kuvvetlendirici / Güçlendirici (Strengthening/Fortifying) şampuanlar: Hasarlı, fazla yıpranmış, zayıf ya da kırılgan saçlar için en iyi seçimdirler. Genellikle saçınızın durumunu iyileştirmek için ekstra protein içerirler.

Dengeleyici (Balancing) şampuanlar: Çok nemlendirici değil, ama saçınızın kurumasını izin vermezler.

Düzleştirici / Düz Saç (Smoothing/Straight hair) şampuanları: Ekstra nemlendiriciler ve yumuşatıcılar düz ve pürüzsüz bir saç modeli için harika bir başlangıç ​​sağlamaya yardımcı olur.

Kıvırcık (Curly) saç şampuanları: Kıvırcık saçlar için formüle edilmiş şampuanlar genellikle çok nemlendirici ve elektriklenmeyi azaltmak için ekstra bir çaba sarf ederler.

Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR