Yüzdeki Kahverengi Lekeler Nasıl Geçer

Yüzdeki Kahverengi Lekeler Nasıl Geçer

pin
Genellikle bu tür noktalar el, yüz, göğüs, boyun ve kol altında görünür. Karaciğer noktaları ve yaşlılık lekeleri olarak da bilinen kahverengi lekelerin başlıca nedeni yaşlanmadır.

Kahverengi lekeler 50 yaş veya üzeri yetişkinlerde çok yaygındır. Ancak bu demek değildir ki daha genç yaşlarda bu lekeler ortaya çıkmaz. Özellikle cilt güneş ışınlarına maruz kaldığında, ultra viyole ışınları ciltte melanin büyümesini tetikleyerek cildin daha koyu olmasını sağlar. Koyulaşan ciltte yaşlılık lekeleri, koyu lekeler, güneş lekeleri ya da kahverengi noktalar ortaya çıkarır.

Yüz bölgesindeki kahverengi lekelerin diğer sebepleri genetik, vitamin eksikliği, hamilelik, doğum kontrol hapları ve zayıf karaciğer işleyişidir.

Bu lekeler veya noktalar genelde zararsızdır. Ancak zaman içerisinde görünümleri, renk kombinasyonları ve boyutları değişiyor ise bir uzman tarafından değerlendirilmesi gerekir.

Sivilce sonrasındaki kahverengi lekeler - Koyu kahverengi lekelere cilt üzerindeki sivilceler neden olabilir. Sivilcelerin iyileşmesinden sonra, yüzünüzde bazı kahverengi nokta ile karşılaşabilirsiniz. Böyle bir durumda temiz su ile düzenli olarak yüzünüzü durulayın.

Bazı ev tedavileri yüz veya cilt üzerindeki bu kahverengi lekelerden kurtulmanıza yardımcı olacaktır:

1. Limon Suyu - Doğrudan limon suyunu bu noktalara uygulayın ve normal suyla durulamadan önce 30 dakika bekletin. Sonuç almak için, en az iki ay boyunca günde iki kez bu tedaviye devam edin. Hassas cilde sahip olanlar limon suyuna su, gül suyu yada bal ile karıştırarak deneyebilirler. Başka bir yöntem ise limon suyuna küçük bir miktar şeker ilave ederek bir macun yapabilirsiniz. Sonra bu macunu etkilenen alan üzerinde 5-10 dakika bekletin ve sonrasında su ile durulayın. Bu tedaviye en az 2 hafta veya daha fazla devam etmelisiniz.

2. Hint Yağı - kahverengi lekelerin kurtulmak için hint yağı ile birlikte Vitamin E yağı, hindistan cevizi yağı, zeytin yağı ya da badem yağı gibi diğer türleri de kullanabilir. Etkilenen alan üzerinde bir pamuk ile hafifçe hint yağı uygulayın ve birkaç dakika için bölgeyi masaj yapın. Bir kaç saat açık bırakın ve sonrasında yıkayın. Sabah ve gece olmak üzere günde iki kez bunu uygulayın.

3. Yoğurt - Noktalara doğrudan yoğurt kullanabilirsiniz ve soğuk su ile yıkamadan önce 15-20 dakika boyunca bekletin. Hızlı etkileri için yatmadan önce kahverengi lekeler üzerine yoğurt sürerek gece boyunca bekletebilirsiniz. Ayrıca iki yemek kaşığı yulaf ezmesi, bir yemek kaşığı sade yoğurt ve bir tatlı kaşığı taze limon suyunu harmanlayarak bir bitkisel paket yapabilirsiniz. Etkilenen alana bu paketi uygulayın ve soğuk suyla yıkamadan önce 30 dakika bekletin. Sonrasında nemlendirici uygulayın. Bu bitkisel yöntemi haftada 2-3 kez uygulayın.

4. Papaya - Eğer papaya karşı cildinizde alerjik bir reaksiyon oluşmuyor ise, bir çorba kaşığı taze rendelenmiş papaya ile etkilenen bölgeye yavaşça masaj yapın ve 20-25 dakika açık bıraktıktan sonra ılık su ile yıkayın. Günde iki kez uygulayın.

5. Soğan Suyu - Soğan asidik yapısı ve ağartma niteliği ile kahverengi lekelerin solmasına yardımcı olacaktır. Soğan suyu ile birlikte, aynı zamanda sarımsak suyu da kullanabilirsiniz. Günde 2-3 kez soğan dilimleri ile etkilenen alan üzerine masaj yapın. Alternatif olarak, bir çorba kaşığı soğan suyu ile iki çorba kaşığı balı karıştırın ve karışımı lekelerinin üzerine uygulayın. 15-20 dakika beklettikten sonra durulayın. Günde iki kez uygulayın.

Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR