21 Yaşından Sonra Boy Nasıl Uzar

21 Yaşından Sonra Boy Nasıl Uzar

pin
21 yaşından sonra boy uzaması mümkün müdür? 21 yaşını geçtikten sonra boy uzaması mümkündür. Ama bu olasılık kişinin genetiğine ya da çevresine bağlıdır.

Kısa olmak bazı insanlar için rahatsız edicidir. Yaygın olarak 21 yaşından itibaren boy uzamasının mümkün olmayacağına inanılmaktadır, ancak bu tamamen doğru değildir. Bazı durumlarda 21 yaşına bastıktan sonra bile doğal olarak veya bir doktor yardımıyla boy uzaması mümkün olabilmektedir.

21 yaşından sonra boy nasıl uzar?

Boy uzamasını belirleyen iki ana temel faktör vardır. Boy uzaması %60-80 oranında genetik tarafından belirlenirken, %20-40 oranında ise çevrenize göre belirlenir. Beslenme boy uzamasına katkıda bulunana en büyük çevresel etkendir.

Büyüme plakaları büyümeyi kolaylaştıran eklemlerdeki kemiklerdir. Bu plaklar bilekler ve dizlerde bulunur. Uyurken vücudumuz büyüme hormonlarını üretir. Genellikle 21 yaş civarında büyüme hormonlarının üretimi yavaşlar ve sonunda durur. Buda büyüme plaklarının kapanmasına neden olur.

Hangi yaştan sonra boy uzamasının mümkün olmayacağı da büyüme plaklarının kapanmasıyla ilgilidir. Buda kişiden kişiye değişebilir. Plakların kapanıp kapanmadığını bilebilmenin tek yolu ise x-ışını ile bakabilmektir.

Genetiğin Katkısı

Genetik katkının içinde, yüksekliği değerlendirirken düşünülmesi gereken birçok varyasyon vardır. Çoğu durumda, erkekler kadınlardan daha uzundur veya etnik gruplar arasında çeşitli farklılıklar olabilir ya da ebeveynlerinin boy yüksekliği de bir kişinin ne kadar uzun boylu olabileceğinin belirlenmesinde önemli bir faktör oynar. Resesif boy genleri de çocukların boy uzunluğunun belirlenmesindeki önemli bir faktördür.

Çevresel Katkılar

Dört veya beş santimetre daha uzun olabilmek büyüme fazı esnasındaki beslenme ile belirlenebilir. Vücudun kendi maksimum yüksekliğine ulaşabilmesi için bazı besinlere ihtiyacı vardır. Protein, kalsiyum, D vitamini ve diğerleri gibi.

Boy nasıl uzar?

Eğer büyüme plaklarınız henüz kapanmamışsa, vücudunuzdaki büyüme hormonlarını uyararak boy uzamasını sağlayabilirsiniz. Bunun için aşağıdakileri yapmanız gerekir:

  • Bol su içerek
  • Süt ürünlerini bolca tüketerek
  • Geceleri en az 6 saatlik bir uyku alarak
  • Dengeli beslenerek
  • Manganez, çinko ve fosfor bakımından zengin gıdalar yiyerek
  • Kilonuzu koruyarak
  • Vücudun HGH üretimini artıracak yüksek yoğunluklu egzersizleri yaparak
  • Kaliteli bir HGH takviyesi alarak

Boy uzaması için en iyi egzersizler ile ilgili olarak bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR