Ayak Kokusu Nedenleri ve Nasıl Giderilir

Ayak Kokusu Nedenleri ve Nasıl Giderilir

pin
Tıbben bromodosis olarak bilinen ayak kokusu, hem utanç verici hem de sizin ve çevrenizdeki insanlar için hoş olmayan bir durumdur.

Ayak kokusunun ana nedeni terleyen ayaklarla birlikte her gün aynı ayakkabıyı giymektir. Vücuttaki en fazla ter bezleri ayaklarda bulunur. Yılın herhangi bir zamanın da ya da sıcaklık ne olursa olsun, ayaklarınız terleyebilir. Bu durum özellikle hormonal değişikliklerden dolayı gençler ve hamile kadınlarda daha fazladır.

Ayrıca stres altında iseniz veya hiperhidroz (normalden daha fazla terleme hastalığıdır) adı verilen bir sağlık sorununuz varsa ya da tüm gün ayaklarının üzerinde iseniz, ayaklarınızda terleme olması ve neticesinde ayaklarınızın kokması daha olasıdır. Mantar enfeksiyonları da ayrıca kötü ayak kokusuna yol açabilir.

Ayak kokusunun önlenmesi ve ayak kokusu için ev tedavileri:

 • Ayak kokusunun çözümü, asla üst üste iki gün aynı ayakkabıyı giymemektir.
 • Her gün ayakları yıkayıp kurulamak ve günde 1 kez çorap ( yünlü ya da pamuklu, naylon değil) değiştirmek.
 • Metili ispirtoyu, banyo veya duştan sonra bir pamuk yardımıyla ayak parmakları arasına hafifçe sürün ve kurulayın.
 • Ayaklarınıza bir sprey deodorantı (normal bir koltuk altı deodorantı) ya da antiperspirant (terleme önleyici) kullanmak terlemeyi ve ayak kokusunu önleyebilir.
 • Koku giderici etkiye sahip ayakkabı için ilaçlı tabanlık kullanmak.
 • Bazı spor çorapları ayakları kuru tutmak için havalandırma panellerine sahiptirler ve ayrıca antibakteriyel çoraplar da kimyasallar terle beslenen bakterilerin ayaklarda üremesini engelleyerek kötü kokunun oluşmasını engellerler.
 • Deri veya kanvas ayakkabılar giyin. Çünkü bu ayakkabılar ayakların nefes almasını sağlarlar.
 • Uzmanlara göre; kötü kokulu ayaklardan kurtulmanın kesin yollarından biride hibiscrub denilen anti-bakteriyel sabun ile ayaklarınızı yıkayabilirsiniz. Birkaç dakika ayaklarınızda hibuscrubı bırakın ve sonra yıkayın. Eğer bunu günde 2 kez yaparsanız 1 hafta içinde kötü ayak kokusundan kurtulabilirsiniz. (Egzema gibi bir cilt sorunuz varsa hibiscrub kullanmayın)
 • Limon suyu ile ılık suyu karıştırın ve ayaklarınızı 3-4 kez hafta da bir bu karışımda bekletin.
 • Ilık su içine yarım fincan sirke katın ve haftada 3-4 kez ayaklarınızı suda dinlendirin.
 • 1 kaşık baking sodayı (sodyum bikarbonat) 1 litre suya ekleyin ve haftada 2 kez ayaklarınız bu karışımda dinlendirin.
 • Ayaklar için tuz. Ekstra terli ayaklar için, bir litre su içine yarım fincan koşer tuz (sıradan sofra tuzuna göre daha büyük kristaller içerir) ekleyin ve çözeltiye ayaklarınızı sokun ve ayaklarınızı durulayın.
 • Akıllıca yiyin. Güçlü aromalı gıdalardan kaçının. Örneğin; sarımsak, soğan, taze soğan ve biber gibi. Çünkü güçlü tat ve aromayı bu besinlere veren maddeler kan dolaşımından geçerler ve terlemenize sebep olurlar. Buradaki etki ayak terlemesi ile sınırlı olmasa da kesinlikle kötü kokulu ayak olgusuna da yardımcı olacaktır.
 • Sakin olmaya çalışın. Stres ve anksiyete ter üretimini artırır. Eğer bu yüzden ayaklarınızda koku oluşuyorsa, hayatınızda bazı değişiklikler yapmak ya da en azında bazı stres azaltma tekniklerini öğrenmeniz gerekir.


Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR