Baş Ağrısı Çeşitleri ve Nedenleri

Baş Ağrısı Çeşitleri ve Nedenleri

pin
Baş ağrısının belirtileri nedenini ve uygun tedaviyi belirlemeye yardımcı olur. Çoğu baş ağrısı ciddi bir hastalığın sonucu değildir. Ancak bazı baş ağrılarının acil tedavi edilmesi gerekir.

Baş ağrıları genellikle nedene göre çeşitlendirilir veya sınıflandırılır:

Primer (brincil) baş ağrıları

Primer baş ağrısı kafanın içinde ağrıya duyarlı yapıların aşırı aktivitesine veya sorunlara neden olur. Primer baş ağrısı bir hastalığın belirtisi değildir. Beyindeki kimyasal aktiviteler, kafatasının dışındaki kafa kan damarları veya sinirler ya da baş ve boyun kasları primer baş ağrılarının nedeni olabilir. Ayrıca genlerle de alakalı olabilir. En yaygın primer baş ağrıları: kümelen baş ağrısı, migren, gerilim tipi baş ağrısı ve trigeminal otonomik baş ağrısı.

Daha az yaygın olan diğer baş ağrısı desenleri de vardır ve bunlarda primer olarak kabul edilir. Bu baş ağrıları farklı özeliklere sahiptir. Örneğin bir aktivite ile ilişkili alışılmadık bir ağrı. Nedeni altta yatan bir hastalıktan kaynaklanabilir. Bu baş ağrıları şunlar olabilir: Kronik günlük baş ağrısı, öksürük baş ağrısı, egzersiz baş ağrısı ya da seks baş ağrısı

Bazı primer baş ağrıları yaşam tarzı faktörlerine bağlı olarak tetiklenebilir: Alkol (özellikle kırmızı şarap), işlenmiş et gibi bazı gıdalar, uyku değişiklikler veya uyku eksikliği, kötü duruş, öğün atlama ve stres gibi.

Sekonder (ikincil) baş ağrıları

İkincil baş ağrıları bir hastalığın belirtisidir. İkincil baş ağrılarının nedenleri şunlar olabilir: akut sinüzit, Arter gözyaşları, Beyin içinde kan pıhtısı, Beyin anevrizması, beyin kan damarlarının anormal oluşumu, beyin tümörü, Karbon monoksit zehirlenmesi, kafatasının tabanındaki yapısal sorun, Beyin sarsıntısı, dehidratasyon, diş sorunları, Kulak enfeksiyonu, beyin iltihabı, Dev hücreli arterit, glokom, akşamdan kalma, grip, beyindeki kan damarı kırılması, ilaçlar veya aşırı ilaç kullanımı, Menenjit, Monosodyum glutamat, panik atak, Post-sarsıntı sendromu, gözlük veya şapkanın çok sıkarak basınç uygulaması, inme, Toksoplazmozis ve yüz ile beyini bağlayan sinir bozulması durumları gibi.

Acil tıbbi destek almanız gereken durumlar:

Bir baş ağrısı felç, menenjit veya ensefalit gibi ciddi bir durumun belirtisi olabilir. Baş ağrısına aşağıdaki belirtilerde eşlik ediyorsa, acil tıbbi destek alın.

  • Kafa karışıklığı veya konuşmanın sorunlu anlaşılması
  • Bayılma
  • Yüksek ateş, 39 C daha fazla
  • Vücudun bir tarafında uyuşma, güçsüzlük ya da felç
  • Boyun tutulması
  • Sorunlu görme
  • Sorunlu konuşma
  • Sorunlu yürüyüş
  • Bulantı veya kusma


Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR