Baş Ağrısına İyi gelen 5 Yiyecek ve İçecek

Baş Ağrısına İyi gelen 5 Yiyecek ve İçecek

pin
Dünyada 70 milyondan fazla kişide kronik hastalık olan baş ağrısı en sık görülen şikayetlerden biridir.

Her baş ağrısında ilaç almak istemiyorsanız, bazı gıdalarla doğal yollardan baş ağrılarınızı kontrol altına alabilirsiniz.

Migren ağrıları
Baş ağrısıyla karekterize en sık karşılaşılan hastalıklardan olan migren son yıllarda çok fazla ilgi uyandırmaktadır. Genellikle migren başın bir tarafında etkilidir. Işığa ve kokuya karşı hassaslık ve mide bulantısı gibi belirleri mevcuttur. Araştırmalara göre; B2 vitamini ve riboflavin migren ağrılarını %48 oranında azaltmaktadır. Riboflavin beynin enerji metabolizmasını ve kas hücrelerini geliştirir. Süt, kuşkonmaz ve mantar B2 ve Riboflavin içermektedir.

Hormon baş ağrıları
Hormonal baş ağrısı da migren gibi sadece başın bir tarafında genellikle etkilidir. Eğer reglinizden hemen önce ya da regliniz sırasında baş ağrısı çekiyorsanız bu azalan estrojen hormonu nedeniyle olbilir. Eğer her ay bu tür bir baş ağrısından şikâyetçiyseniz mağnezyum bu sorununuza çözüm olabilir. Ispanak, muz, ay çekirdeği ve badem yüksek miktarda mağnezyum içeren besinler.

Gerginliğin sebep olduğu baş ağrılarında
Eğer başınız ağrıdığında sıkı bir bantla bağlamak size rahatlatıyorsa büyük ihtimalle stres nedeniyle kasılan boyun ve sırt kaslarınız bu ağrıların nedeni. CoEnzymeQ10 vücudunuzdaki enerji üretiminin ana kaynağı olan ve sağlıklı kan damarları için çok önemlidir. Günde 101 mg 3 kez. CoQ10 içeren yitecekler: yumurta, ton balığı veya uskumru, karnabahar ve brokoli.

Nezle ve grip kaynaklı baş ağrıları
Hastalandığınızda vücudunuz gerekli tuz ve suyu kaybeder. Susuz kalmak baş ağrılarını tetikler. Nezle ya da gripken başınızın ağrımasını önlemek için bol bol sıvı içeren greyfurt, portakal, karpuz, ananas ya da çilek gibi meyvelerden yemelisiniz.

Bitkisel çaylar rahatlamanıza yardımcı olur
  • Yüzyıllar boyunca Ligusticum geleneksel Çin tedavi yöntemi olarak migren ağrılarına çare olmuştur. Günlük 350-499 gr, çay yada kahve ile birlikde alabilirsiniz. Marketlerde, acapuntur tedavisi yapan yerlerde yada Çin bitkileri satan yerlerde bulabilirisiniz.
  • Zencefil çayı
  • Erik, nane ve yeşil çay


Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR