Başın (Beynin) Sol Tarafında Keskin, Ani Ağrının Nedenleri ve Tedavisi

Başın (Beynin) Sol Tarafında Keskin, Ani Ağrının Nedenleri ve Tedavisi

pin
Keskin baş ağrısı aniden tezahür edebilir. Beynin bir tarafında veya her iki tarafında görünebilir. Birçok koşul beynin sol tarafında keskin ağrıya neden olabilir. Ne zaman bir doktora görünmeniz gerektiğini bilmek, hayat ve sağlık kalitenizi koruyabilmeniz için önemlidir.

Baş ağrısı oldukça yaygın rastlanan bir durumdur. Baş ağrıları iyi huylu (tehlikesiz) olabileceği gibi, aynı zamanda hayatı tehdit edici bir durumun göstergesi de olabilir. Şiddetli ve geçmeyen bir baş ağrısına ateş, halsizlik ya da görme değişiklikleri gibi belirtiler de eşlik ediyor ise tıbbı destek almanız gerekir. Erken tıbbi müdahale tedavi sonucu üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir.

Başın (Beynin) sol tarafındaki keskin ağrının nedenleri

Oksipital nevralji - Bu tip baş ağrıları kafatasının tabanındaki sinirlerin sıkışması veya tahriş olması nedeniyle oluşur. Bu duruma disk herniasyonu, yaralanmalar veya beyin tümörleri neden olabilir. Bu tip baş ağrıları zonklama, bıçaklanma, elektrik çarpması veya başın bir tarafı üzerinde batıcı bir ağrı olarak tarif edilmektedir. Bazı kişilerde ise kafa derilerinde hassasiyet veya ışığa duyarlılık görülebilmektedir. Bu tip baş ağrıları şidetli olabilir, ama hayatı tehdit edici değildir.

Tedavi seçenekleri doktor muayenesine göre değişebilir. Genelde sessiz bir ortamda dinlenme, boyun bölgesine sıcak nemli ısı uygulama, boyun ve kas masajı, ağrı kesiciler, kas gevşeticiler, antidepresan veya antikonvülsan ilaçlar reçete edilmektedir. Cerrahi bir operasyon çok nadir durumlar için gereklidir.

Migren - Migren baş ağrıları şiddetli baş ağrısının en sık nedenleri arasındadır ve güçten düşürücü olabilir. Migren arıları başın sol tarafını etkileyebilir. Bu tip baş ağrıları çeken kişiler ağrıyı vurucu ve zonklayıcı olarak tarif etmektedirler. Ek belirtiler ise genellikle bulantı, kusma, yanıp sönen görme durumu ve ışık hassasiyetini içerebilir. Bu baş ağrıları genelde 4 ila 72 saat sürere ya da daha fazla.

Tekrarlayan migren baş ağrısının etkisini en aza indirmek için önleyici ilaçlar ile düzenli hekim ziyaretleri gerekir.

Migren baş ağrısı tedavisi genellikle dinlenme, kas gevşetme egzersizleri, meditasyon, doğru uyku ve egzersizleri içerir. Baş ağrısını tetikleyecek faktörlerden uzak durmanız da gerekir. Örneğin; kafein alımı.

Beyin Tümörü - Bir tümör belirli bir büyüklüğe ulaştığında kafatası içindeki basınçı artırır ve bitişik yapıların sıkışmasına neden olur. Bu durum da başda ağrıya veya nörolojik semptomlara (zayıflık, hareket etmede güçlük veya konuşmada güçlük) neden olabilir.

Beyin tümörlerinin tedavisi boyutuna, konumuna ve tümör tipine bağlı olarak değişmektedir.

Felç (İnme) - İnme beynin bir bölgesine kan akımının kan pıhtısı tarafından engellenmesidir. Neticesinde beynin o kısmı oksijensiz ve besinsiz kalır. İnmenin klinik belirtileri baş ağrısı, halsizlik, uyuşukluk, konuşma bozukluğu ve hatta bazı durumlarda ölüm bile sayılabilir.

Meydana gelebilcek bir felçi önleyebilmenin birkaç yolu vardır. Ana odak noktası yaşam tarzı değişikliğidir. Alkol alımını kısıtlamak, akıllıca beslenmek, kiloya dikkat etmek, düzenli egzersiz yapmak, sigarayı bırakmak ve uyuşturucudan uzak durmak gibi.

Dev Hücreli Arterit - Dev hücreli arterit ya da temporal arterit, baş ağrısının bilinen bir nedenidir. Genellikle beynin bir bölgesinde hissedilir. Nedeni beyindeki arter (kan damarı) içindeki zarın iltihaplanmasıdır. Belirti ve semptomları keskin baş ağrısı, yemek yerken çene ağrısı, kafa derisinde hassasiyet, düşük dereceli ateş ve görme azlığıdır. Tedavi edilmezse bu durum körlüğe kadar ilerleyebilir. Bu durum yaşlı kişi ve İskandinav asıllı kişilerde daha sık görülür.

Tansiyon Baş Ağrısı / Stres Baş Ağrısı - Tansiyon baş ağrıları en sık görülen baş ağrısı tiplerindendir. Nedeni genellikle stres, göz yorgunluğu, uyku eksikliği ya da yemek atlama sonucudur. Kötü duruş ve kas gerginliği de gerilim tipi baş ağrılarının başlamasına katkıda bulunur.

Tansiyon baş ağrısı çeken kişiler ağrıyı başın etrafında bir band hissi ya da basınç olarak tarif ederler. Boyun ağrısı ve omuz gerginliği de tansiyon baş ağrısı belirtisi olabilir. Bulantı ve kusma veya görme değişiklikleri tansiyon baş ağrısının parçası değildir.

Tedavi seçenekleri fizik tedavi, omega-3 yağ asitleri bakımından zengin diyetler, Tylenol gibi reçetesiz ağrı kesiciler ve kas gevşetme egzersizlerini içerir.

Küme baş ağrısı - Küme baş ağrısı başın bir tarafında hissedilir. Genellikle burun tıkanıklığı da ağrıya eşlik eder. Küme baş ağrısı sıklıkla uykuya daldıktan 2-3 saat sonra ve genellikle her gün aynı zamanda yeniden ortaya çıkar. Bu baş ağrıları keskin, yoğun,yanma hissi ve sabit olarak tarif edilir. Yoğun ağrı iki saat veya daha fazla sürebilir ve gözde kızarıklık, burun akıntısı, yüzde kızarma ve göz etrafında şişlik eşlik edebilir.

Beynin sol tarafındaki baş ağrısının diğer olası nedenleri:

  • Egzersiz ve Seks
  • Yüksek kan basıncı
  • Aşırı ilaç kullanımı
  • Soğuk bir şey yeme (dondurma baş ağrısı)

Doktor ne zaman görünmelisiniz?

Çoğumuz hayatımızda en az bir kez baş ağrısı deneyimi yaşarız. Baş ağrısının deseninde veya frekansında bir değişiklik var ise veya sürekli kötüye giden bir baş ağrısı ise, gerekli kontrollerin yapılması için bir doktora görünmelisiniz.

Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR