Belleğinizi Güçlendirecek Gıdalar

Belleğinizi Güçlendirecek Gıdalar

pin
Belirli yiyecekleri tüketmek hayatın küçük ayrıntılarını unutulmaz yapmaya yardımcı olabilir.

Yaş, stres, uyku süresinin kalitesi ve beslenme iyi bir hafızaya sahip olmanızı etkilerler. Fizyolojik olarak iyi bir hafıza beyin hücrelerinin toplam sayısına bağlıdır. Yani nöronlara.

Birçok yönden genel sağlığımız güçlü bir şekilde hafızayı etkileyebilir. Örneğin vücudun kalp ve damar sisteminin sağlığı beyin hücrelerinin performansını etkileyebilir. Vücuttaki her hücrenin hayatta kalabilmesi ve düzgün çalışabilmesi için oksijen ve sürekli besine ihtiyacı vardır. Oksijen ve besinler kan dolaşımında taşınmaktadırlar. Kan akışını engelleyen herhangi bir şey beyini olumsuz etkiler. Basitçe söylemek gerekirse, sağlıklı bir kalp sağlıklı bir beyini sağlar. Bu yüzden kan basıncını ve kolesterol seviyesini korumalı ve düzenli egzersiz yapmalıyız.

Araştırmalara göre; belirli gıdalar ve besinlerin hafızanın geliştirilmesinde ya da korunmasında bağlantılarının olduğunu göstermiştir. Bu gıdalar da meyve ve lifli yeşil sebzelere renklerini veren flavonoidler içermektedir.Hafıza fonksiyonunu desteklemek için iki önemli flavonoid bulunmaktadır. Bunlar antosiyaninler ve quercetin. Elmada, yaban mersininde ve kırmızı soğanda bolca bulunmaktadır.

Hafıza geliştirmek için besinlerde bulunan diğer asitler ise folat ve omega 3 yağ asitleridir.

Hafızan gelişebilmesi için en iyi gıdaların olduğu liste ise;

Üzümsü meyve kategorisi(ahududu, yaban mersini, böğürtlen...): Antosiyaninler ve flavonollar bakımından zengindirler. Öğrenme ve hafızanın geliştirilmesinde etkileri oldukça fazladır

Lifli yeşillikler: Ispanak, kara lahana, lahana, hardal yeşilliği ve şalgam gibi yapraklı yeşillikler bolca folat (folik asit bakımından zengin) içermektedirler.

Yağlı balıklar: Sağlıklı yağlar sağlıklı bir zihin için önemlidir. Özellikle somon , sardalye , ringa balığı , uskumru ve benzeri yağlı balıkların sağladığı omega - 3 yağının hafıza üzerindeki etkileri inanılmazdır.

Kafeinli Kahve: Geçici olarak kişinin iyi bir şekilde odaklanmasına ve hafızasını geri getirmeye yardımcı olmaktadır. Unutmamanız gereken kahve kolesterol seviyesini yükseltmektedir. Kolesterol problemleri olanlar süzülmüş kahve tercih edebilirler.

Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR