Beyaz Gıdaların Sağlığa Faydaları

Beyaz Gıdaların Sağlığa Faydaları

pin
Çoğumuz sağlıklı kalmak ve kilo almayı önlemek için beyaz ve rafine gıdalardan uzak durmamız gerektiğini biliyoruz. Ama aynı zamanda flavonoid quercetin içeren sağlıklı beyaz gıdaları da tüketmeliyiz.

Flavonoid quercetin; anti-inflamatuar (iltihap önleyici) özelliğe ve kardiyovasküler (kalp, kan, damar hastalıkları) hastalıkların önlenmesinde etkilidir.

Beslenme düzeninizde tüketilmesi gereken 5 beyaz gıda ise;

Sarımsak ve soğan:
Sarımsak ve soğan allium ve fitokimyasal madde içermektedir. Bu maddeler mide rahatsızlıklarını, kolon ve rektal kanserlerin oluşma riskini azaltmaktadır. Bu yüzden bütün öğünlerinizde bu sebzeleri hem yemeklere tat vermek amaçlı hem de sağlığa olan faydalarından dolayı tüketmelisiniz.

Beyaz fasulye:
Lif açısından zengin olan beyaz fasulye aynı zamanda kandaki kolesterol seviyesini düşürmektedir. Ayrıca, iyi bir protein kaynağıdır ve uzun süre tokluk hissi vermektedir. Eğer birkaç kilo kaybetmek istiyorsanız günlük beslenmenizde fasulye tüketin.

Patates:
Çoğumuz içeriğindeki nişastadan dolayı tüketilen patatesin vücudu kilo almaya teşvik edeceğine inanmaktadır. Ama bu doğru değil. Patates zengin potasyum içermekte ve kan basıncını düşürmektedir. Bu yüzden günlük beslenme öğünlerinize bu sebzeyi de ekleyin.

Mantar:
Mantar düşük kalorili, yağsız, kolesterol içermeyen, glutensiz ve düşük sodyumlu bir besindir. İçeriğindeki selenyum, potasyum, riboflavin, niasin ve D vitamin ile zengin olan bu besini günlük beslenmenizde tüketebilirsiniz.

Karnabahar:
Hamile kadınlar için faydalı olan Karnabahar; antioksidan içerir, folik asit açısından zengin ve hücrelerin büyümesine yardımcı olan A, B vitamine sahiptir. Aynı zamanda karnabahar iyi bir C vitamini kaynağıdır. Ayrıca içerdiği kalsiyum ile kemikleri ve dişleri güçlendirmektedir.

Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR