Beyni Öldüren 9 Şey

Beyni Öldüren 9 Şey

pin
Günlük hayatta önemsenmeyen faktörler tarafından beyin etkilenmektedir. Zamanla yavaş yavaş şekillenen kötü alışkanlıklar, zihinsel zekâ gelişiminde önemli rol oynarlar.

Bazi aliskanliklar beyni zihinsel durgunluga tesvik eder, hatta beyin hucrelerinin ölmesine sebep olur; ve sonucta zeka seviyesi geriler.

Bu alışkanlıklar neler mi?

1.Yüksek kan şekeri:
Aşırı yeme, zayıf hafıza, öğrenme problemleri, depresyon... Bu hastalıkların çok fazla şeker tüketimi ilgili olduğu son araştırmalarla kanıtlanmıştır.

2 Hava Kirliliği:
Beynin normal çalışabilmesi için önemli bir miktarda oksijen kullanmak zorundadır. Kirli hava beynin bilişsel işlevi için gerekli olan oksijen miktarını azaltmaktadır.

3. Uyku eksikliği:
Uyku vücudun kendisini onarmasını sağlar. yeni hücrelerin oluşturulmasını iyi bir uykuyla mümkündür. Uzun süre uykusuzluk, beynin sinir hücreleri ile arasındaki iletişimi yeteneğinin kaybolmasına neden olmaktadır. Doktorların önerdiği uyku 8 saattir.

4 Fast Food:
Sağlıksız gıdalar yeme hem sağlığını tehlikeye atar hem de kilo aldırarak zihinsel ve fiziksel enerji kaybına sebep olmaktadır. Beynin düzgün çalışması için yakıt gereklidir ve bu yakıtı gerçek besinlerden almaya çalışın.

5. Alkol ve Sigara:
Sigaranın sayısız hastalıklara sebep olduğu malum. Yeni yapılan araştırmalar sigaranın erkeklerde kademeli bilişsel gerilemeye neden olduğunu göstermekte.
Uzun bir süre boyunca yüksek hacimli tüketilen alkol de, beyin de yapısal değişikliklere neden olmakta. Çoğu alkollü hastaların çekilen MRI, küçülmüş beyin hacmini göstermektedir.

6. Kahvaltı Yapmama:
Sabahları bir şey yemeyen insanlardan biri iseniz, kan şekeri düzeyiniz düşük olabilir. Bu da hayati organlarınıza düşük besin kaynağı geldiği anlamına gelir.

7. Küçük Zihinsel Uyarım:
Beyniniz vücudunuzdaki kaslar gibi çalışır ve eksersize ihtiyacı vardır.
Zeki insanların neden bulmaca doldurma veya diğer akıl oyunları oynadığını düşünün.

8. Aşırı Yeme ve Kolesterol:
Aşırı yeme; kan damarlarını setleştirerek, beynin ihtiyacı olan yeterli oksijen ve besinlerin gidişini kısıtlamaktadır.
Kolesterol de damarlardaki kan akışını yavaşlattığından yeterli oksijen ve besinlerin gitmesini kısıtlamaktadır.

9. Karbon Dioksit Zehirlenmesi:
Uyurken başın örtülmesi, vücuda giren karbon dioksit miktarını arttırır, oksijen miktarını azaltır ve beyne zarar verir.

Bir sürü kötü alışkanlıklara rağmen; kendimizde pozitif bir değişim yaratarak en önemli hayati organımızı yok etmemeyi öğrenmek zor olmasa gerek.

Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR