Biotin: B-7 Vitamini, H Vitamini

Biotin: B-7 Vitamini, H Vitamini

pin
Biotin, B kompleks vitamini olarak sınıflandırılan ve suda eriyen bir vitamindir. B-7 Vitamini ya da H Vitamini olarak da adlandırılmaktadır.

Biotin bütün organizmalar için gereklidir ancak bakteri, maya, küf, yosun, ve bazı bitki türleri tarafından sentezlenebilir.

Biotin temel işlevi vücudun enerjiyi işlemesine yardımcı olmaktır. Uygun bitoin seviyesine sahipseniz ter bezleri, sinir dokusu ve kemik iliği en yüksek verimlilikte çalışır.

Biyotin eksikliği nadirdir. Bununla birlikte, ortaya çıkarsa deri döküntüsü, saç kaybı, yüksek kan kolesterol seviyeleri ve kalp sorunlarına yol açabilir.

Biotin eksikliğinin nedenleri;

Sürekli çiğ yumurta beyazı tüketmek, biotinden yoksun intravenöz beslenme desteği, uzun süreli antibiyotik kullanımı, düzenli alkol tüketimi, sigara bağımlılığı, gebelik, protein eksikliği,

Biotin eksikliği belirtileri;

Biotin eksikliği belirtileri saç dökülmesi, tırnak kırılması, kas ağrıları ve göz çevresi, burun, ağız ve genital bölgede pullu kırmızı kızarıklıklar.

Biotin eksikliği semptomları;

Erişkinlerde nörolojik semptomlar depresyon, uyuşukluk, halüsinasyon ve uyuşma.

Biotinden zengin yiyecekler;

Yumurta sarısı, karaciğer ve maya biotin açısından zengin kaynaklarıdır. Avokado, ahududu, somon, karnabahar, kepekli ekmek ve peynir de biotin içermektedir.

Biotinin faydaları;

  • Vücudunuzdaki biotin düzeyleri uygun seviyede olduğunda, tükettiğiniz gıdalar hızla işlenecektir.
  • Kan şekerini sağlıklı düzeyde tutma işlevinden sorumludur.
  • Saç ve tırnakların büyümesi ve bakımında önemli bir role sahiptir.
  • Hücre yenilenmesini sağlar


Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR