Boy Uzaması İçin Neler Yapılmalı

Boy Uzaması İçin Neler Yapılmalı

pin
Doğal olarak boy uzamasının mümkün olan en iyi yolu doğru beslenme ile uygun egzersiz rutinlerini birleştirmektir. Uygun egzersiz boy uzamasından sorumlu büyüme hormonlarının serbest bırakılmasına, uygun diyet ise bu hormonları etkin tutmaya ve kendilerini yenilemelerine yardımcı olur.

Genetik ve genetik olmayan birçok faktör yüksekliğimizi belirlemede önemli bir rol oynarlar. Ayrıca büyüme hormonu olarak bilinen vücudumuzdaki hormonlarda yüksekliğimizi etkilerler. Bazı kişilerde 22 ila 25 yaşına kadar bu hormonlar etkindirler.

Genetik faktörler: İnsan vücudunda bulunan çeşitli genler yüksekliği etkiler. Her iki ebeveyn kısa ise, onların çocuklarının çok kısa olacağını varsayabiliriz. Ama bu her zaman doğru değildir. Uzun ebeveynlerin kısa çocukları veya tam tersi olabilir. Aslında, her iki taraftan ailedeki tüm üyelerin yüksekliği dikkate alınmalıdır. Hepsi kısa ise, o zaman gelecek nesillerin kısa boylu olması muhtemeldir.

Genetik olmayan faktörler: Uygun bir diyet, besin, sağlıklı yaşam, düzgün bir uyku gibi genetik olmayan faktörler de bizim yüksekliğini etkiler. Fiziksel aktivite eksikliği, yetersiz beslenme, yanlış duruş vb gibi durumlarda kısa olmayı sağlayabilir.

Yüksekliği etkileyebilecek olan bazı genetik olmayan faktörlerde:

  • Gebelikte Sigara
  • Etkisiz prenatal ve Doğum sonrası bakım
  • Çocukluk ve ergenlik döneminde hastalık
  • Düşük doğum ağırlığı
  • Çocukluk ve ergenlik döneminde ruhsal durumlar

Vücut yüksekliğinin yaklaşık % 20'si veya daha fazlası çevremize, aktivitelere ve beslenme gibi dış faktörlere bağlı olduğu unutulmamalıdır. Dikey gövde yüksekliği genetik faktörler tarafından belirlenmiş olduğu bilinen bir gerçek olmasına rağmen, diyet ve egzersiz gibi fiziksel faktörler tarafından etkilenebilir. Günlük hayatınızda bazı temel kuralları izlerseniz, doğal bir şekilde boyunuzun yüksekliğini artırabilirsiniz. Nasıl mı?

Düzenli uyku: Bilimsel çalışmalar gösteriyor ki; dinlenirken veya uyuyorken, vücut büyür ve dokuları yeniler. Bir kural olarak, büyüyen çocuklar ve gençlerin en az 8-11 saat her gece uyumaları gereklidir.

Boyunuzu uzatmak için en iyi egzersizler: düzenli egzersiz ve spor faaliyetleri ile boyunuzu artırabilirsiniz. Eğer fiziksel olarak aktif oldursanız, vücut daha sağlıklı besinlere ihtiyaç duyar. Boy uzaması için bara asılma, sprint, ip atlama, yüzme, pelvik shift (video en altta) ve kuru zeminde yüzme gibi populer egzersizleri yapabilirsiniz. Sonuç alabilmeniz için bu egzersizleri haftada 2-3 kez düzenli olarak yapmalısınız.

Boy uzaması için süper Gıdalar ve Dengeli Beslenme :

  • D vitamini ve proteinler: Daha yağsız et, peynir, baklagiller, tofu, yumurta akı tüketin.
  • Çinko: Çinko tüketimi boy uzamasında çocuklar için iyi bir mineraldir. Çinko açısından zengin gıdalar çikolata, yumurta, istiridye, kuşkonmaz, yer fıstığı vb
  • Kalsiyum: Süt ürünleri ve yeşil sebzeler daha fazla tüketin. Bu kemik gelişimine yardımcı olur.
  • Mineraller, karbonhidratlar ve vitaminler: Dengeli bir beslenme için süt, yumurta, soya fasulyesi, yulaf ezmesi, meyve ve sebze tüketmeyi unutmayın.

Güçlü Bağışıklık Sistemi: Bazı çocukluk çağı hastalıkları boydaki büyümeyi etkileyebilir. Bunlar düzenli aralıklarla aşılama ve bol miktarda C vitamini alarak önlenebilir. Portakal, greyfurt ve limon gibi turunçgiller bol tüketin. Aynı zamanda omega-3 yağ asitleri açısından zengin taze gıdalar; baklagiller, kepekli tahıllar, gıdalar ile bağışıklık sistemini güçlü tutabilirsiniz. Ayrıca işlenmiş gıdalar tüketmekten, kafein ve alkolden kaçının.

Boy uzaması için evde yapabileceğiniz pelvik shift hareketi:

Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR