Büyük Beden, Küçük Beyin: Aşırı Kilo Beyin Sağlığımızı Nasıl Etkiler?

Büyük Beden, Küçük Beyin: Aşırı Kilo Beyin Sağlığımızı Nasıl Etkiler?

pin
Herkes ekstra ağırlık taşımanın sağlıksız olduğunu gayet iyi bilmektedir. İşte kilo vermek için bir neden daha: Aklını kaybetme korkusu!

Karaciğer, böbrekler, pankreas, kalp, bağırsaklar ve benzeri iç organların etrafında sarılan viseral yağlar, bizim sağlığımız için en yıkıcı yağ türüdür. Bu tür yağlar sinyal moleküllerini ve vücudun inflamatuvar yollarını tetikleyerek, vücudun doğal hormonal dengesini bozabilir.

obezite, kanser, oto-bağışıklık hastalıkları ve alzheimer gibi beyin hastalıkları (multipl sklerozis, ve Parkinson hastalığı) visseral yağ ile bağlantılıdır.

Bilimsel bir araştımanın bulguları çarpıcı ve ilginç. '' Karın bölgesi büyük beden olan bir kişinin, beynin bellek merkezi olan hipokampus küçüktür. Hipokampus bellekte önemli bir rol oynar ve işlevi %100 boyutuna bağlıdır.''

Araştırmacılar; aynı zamanda göbek kısmı daha büyük olan kişilerde küçük beyin felçleri için yüksek risk taşıdıklarını söylemektedirler.

Kilolu Organlar Beyinin Yaşlanmasını Hızlandırır.

UCLA ve Pittsburgh Üniversitesi arasında ortak bir araştırma projesinde, nörologlar yetmiş yaşını aşmış 94 kişinin beyin görüntülerini 5 yıl boyunca inceledi.

Kilolu olanların %8 daha az beyin dokusuna sahip oldukları tespit edilmiştir.

Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR