Cildin pH Dengesinin Önemi

Cildin pH Dengesinin Önemi

pin
pH düzeyleri cildin asitlik veya bazlık seviyesini gösterir.

Cildin normal pH değerleri 4-5,5 aralığında asidiktir. Cildin pH değeri, cildin ter ve yağ salgıları içinde mevcut olan yağ asidi ve amino asitler ile oluşur. Bu salgılar cildin asit örtüsü olarak adlandırılır.

Cildin asitlik özelliği deri enfeksiyonları, çevresel toksinler, rüzgara ve suya karşı ilk savunma hattı olarak çalışır. Asit örtüsü enfeksiyonlara neden olan mikropların cilt içine nüfuz etmesini engeller.

Cildin pH ve asit örtüsü; egzama, sedef hastalığı gibi iltihap ile ilişkili deri sorunları ve sert temizleyiciler ile bozulabilmektedir. pH aynı zamanda diyabet ve tiroid bozuklukları gibi iç metabolik sorunlardan da etkilenebilir. Ayrıca, nemden dolayı cilt kuruluğu da cildin pH dengesini etkileyebilir.

Cildin pH seviyesi daha alkali ise, stafilokok ve cilt yüzeyi üzerinde oturan diğer mikroplar asit örtüsü ile püskürtülemez ve deri içine nüfuz ederek deri enfeksiyonlarına yol açar. Böylece daha alkalin pH'a sahip cilt alerjik döküntüleri geliştirmeye eğilimli olur.

Cildin asidik doğasını korumak amacıyla yumuşak bir pH nötr temizleyici kullanılmalı ve cildin pH dengesini geri yüklemek için bol miktarda yatıştırıcı nemlendirici kullanılmalıdır. Cildi sert UV ışınlarından ve cildin asit örtüsünü korumak için cilt tipinize uygun kremler kullanmalısınız.

Yeşil lifli sebzeler, soya ve meyveler cildin asit örtüsünü korumaya yardımcı olurlar.

Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR