D Vitamini Eksikliğini Gösteren 7 İşaret

D Vitamini Eksikliğini Gösteren 7 İşaret

pin
İsmine rağmen, D vitamini düzenli bir vitamin değildir. Beslenme yoluyla değil, özellikle güneşe maruz kalma yoluyla elde edebileceğiniz steroid bir hormondur.

Doğal yolardan veya takviye olarak alınan besinlerin çok az miktarı D Vitamini düzeylerini tedavi edebilir.

D vitaminini eksikliğini kesin bilmenin tek yolu kan testidir. Ancak bazı işaretler ve belirtiler farkında olmanıza yardımcı olabilir.

D vitamini eksikliği nasıl anlaşılır ve belirtileri nelerdir?

1. Eğer koyu bir teniniz var

Eğer koyu bir cilde sahipseniz, yeterli D vitaminini alabilmek için açık tenli bir insana göre 1-10 kat arası (cildin koyuluğuna bağlı olarak) daha fazla güneşe maruz kalmanız gerekir. Koyu ciltli kişilerin deri pigmentleri doğal bir güneş kremi gibi davranır.

2. Keyifsiz hissetmek

Serotonin ruh hali yüksekliği ile ilişkili beyin hormonudur. parlak ışığa maruz kalma ile yükselir ve az güneş ışığına maruz kalma ile azalır. 2006 yılında bilim adamları 80 yaşlı hastanın ruh sağlığı üzerinde D vitamininin etkilerini değerlendirdiklerinde, düşük D vitamini seviyesi olanların 11 kat daha fazla depresif olma eğilimden olduklarını görmüşlerdir.

3. 50 yaş veya üstü iseniz

Yaşlandıkça güneşe maruz kalan cilt yeterli D vitaminini alamaz. Aynı zamanda, böbrekler vücudun kullanması için gerekli D vitaminini dönüştürmede daha az etkilidirler.

4. Aşırı kilolu veya obez iseniz

D vitamini yağda eriyen bir hormondur. Eğer aşırı kilolu veya obez iseniz, zayıf bir insana göre daha fazla D vitaminine ihtiyaç duyarsanız.

5. Kemik Ağrınız varsa

Özellikle yorgunluk ile birlikte kemik ağrıları, D vitamini eksikliğinin klasik işaretlerindendir.

6. Baş Terlemesi

D vitamini eksikliğinin klasik işaretlerinden biri baş terlemesidir. Bu sebepten dolayı doktorlar yeni anne adaylarına bebeklerindeki D vitamini eksikliğini anlamak için bu soruyu sorarlar.

7. Bağırsak Sorunları yaşıyorsanız

Gastrointestinal durumunuz varsa yağları emme yeteneğiniz azalır. D vitamini yağda eriyen bir vitamin olduğundan, vücudunuz tarafından daha düşük D vitamini emilimi gerçekleşir.


Araştırmacılar D3 vitamin düzeylerini artıranların kronik hastalıklara yakalanma riskinin az olduğunu iddia etmektedirler. Aynı zamanda çeşitli kanser çeşitlerinin de yarı yarıya azalacağını vurgulamaktadırlar.

''Bilimsel çalışmalar D vitamini durumunu iyileştiren kişilerin, kolorektal kanseri, prostat kanseri, meme kanseri ve % 30 ila % 50 oranında diğer ölümcül kanserlere yakalanma riskininin azaldığını göstermiştir. D vitamini vücudunuzda kanser hücresi geliştiği zaman, hem vücudunuzun hücre büyümesini sürdürmesi hem de kanserli hücreyle mücadele için çok önemli bir vitamindir.''

D vitamini soğuk algınlığı ve grip gibi enfeksiyonlarla savaşmada ve bağışıklık sistemini etkileyen genlerin ekspresyonunu içinde önemlidir.

D vitamini eksikliğinin belirtilerinin ve düşük D vitamini işaretlerinin neler olabileceği bu yazımızda genişçe anlatılmıştır.


Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR