Diş Ağrısına Ne İyi Gelir

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir

pin
Diş ağrısına veya diş acısına, dişteki sinirin tahriş olması neden olur. Diş enfeksiyonu, diş eti hastalığı, plak, diş çürümesi, yaralanma ya da bir dişin kaybı (diş çekimi dahil) diş ağrısının en sık nedenleridir. Çene eklemi veya kulak ile ilgili sorunlar da kişide diş ağrısı hissi izlenimi verebilir. Nadiren de olsa kalp problemleri de diş ağrısı hissi verebilir.

Eğer diş ağrınız varsa, bunun bir nedeni olduğunu ve bunun altında yatan sorunu evde tedavi etme yerine, bir diş hekiminden profesyonel destek almak en iyisidir. Ama diş ağrısının zamanlamasını planlayamazsanız. Böyle zamanlarda ki ağrıyı hafifletmek için, bazı doğal ilaçlar ve tedaviler uygulayarak diş ağrısını hafifletebilir ve bir rahatlama sağlayabilirsiniz.

Diş ağrısını gidermek için en etkili 5 doğal ev tedavisi:

1. Pul biber ve Tuz

Diş ağrısı son derece hassas hale geldiğinde tuz, biber ve birkaç damla su kullanarak bir macun elde edin. Etkilenen bölgeye doğrudan uygulayın ve birkaç dakika bekletin. Birkaç gün boyunca bunu günlük uygulayabilirsiniz.

2. Sarımsak

Sarımsak kullanımı da diş ağrılarında büyük bir rahatlama sağlayabilir. Sarımsak, bakteriyel etkileri yavaşlatan çok etkili tıbbi özellikleri olan bir antibiyotiktir.
Sofra tuzu ya da siyah tuz ile ezilmiş bir diş sarımsağı karıştırın ve ağrıyı hafifletmek için etkilenen diş üzerine doğrudan uygulayın. Eğer tercih ederseniz, rahatlamak için bir ya da iki diş sarımsağı çiğneyebilirsiniz. Bir kaç gün bu doğal tedaviyi tekrarlayın.

3. Karanfil

Diş ağrısı için hiçbir doğal tedavi karanfilden daha etkili değildir. Karanfil, anti-inflamatuar, antibakteriyel, antioksidan ve anestezik özelliklere sahiptir. Diş ağrısını hafifletmek ve enfeksiyonla mücadeleye yardımcı olur.
İki karanfili ezin ve biraz zeytinyağı veya herhangi bir bitkisel yağ içinde karıştırın. Şimdi etkilenen dişin üzerine bu çözümü uygulayın. Alternatif olarak, yarım bardak suya birkaç damla karanfil yağı karıştırın ve gargara yapmak suretiyle kullanın.

4. Soğan

Antiseptik ve antimikrobiyal özelliklere sahip Soğan ile diş ağrısını kontrol edebilirsiniz. Diş ağrısının ilk işaretinde, bir kaç dakika için çiğ soğan çiğneyerek ağrıyı hafifletebilirsiniz. Ya da, doğrudan diş veya dişeti üzerindeki bölgeye çiğ soğandan bir parça yerleştirin.

5. Çadıruşağı otu

Diş ağrısı ve dişeti kanamaları gibi durumlarda çadıruşağı otunu kullanabilirsiniz. Limonlu suya bir tutam çadıruşağı otu ekleyin ve sonra yavaşça ısıtın. Diş ağrısının olduğu bölgeye bir pamuk yardımıyla kullanın.

6. Sıcak Tuzlu Su

Sıcak tuzlu su diş ağrısını tedavi etmeye yardımcı olabilir. Çok sıcak bir bardak su içine yarım kaşık tuz ekleyip karıştırın. Ağzınıza gargara yaparak çalkalayın. Tuzlu çözelti etkilenen diş ile temas ettiği zaman, hem enfeksiyona neden olan bakterilerle mücadele edecek hem de sinirleri rahatlatacaktır.

7. Buğday çimi suyu

Buğday çimeni (olgunlaşmamış yeşil buğday çimeni) ağrıyı hafifletmek ve aynı zamanda diş çürümesiyle mücadeleye etmeye yardımcı olacak doğal antibakteriyel özelliklere sahiptir. Buğday çimeninden suyunu ayıklayın ve bir gargara olarak kullanabilirsiniz. İsterseniz, sadece buğday çimeni de çiğneyebilirsiniz.

8. Buz

Buz sinirleri ve dişetlerini uyuşturarak diş ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir. Bir plastik torba içine küçük bir buz küpü koyun ve daha sonra ince pamuklu bir beze sarın. Bir kaç dakika boyunca ağrıyan dişin olduğu yanağa yakın tutun.
Ayrıca, akupressör tekniği ile de diş ağrısı azaltabilir. Birkaç dakika işaret parmağı ve başparmak arasında bir buz küpünü ovarak eritin.

9. Çay

Poşet çay sıcakken ağzınıza sokun ve yırtılmamasına dikkat edin. Çay yapraklarındaki doğal madde olan tanen, diş ağrısını uyuşturmaya yardımcı olabilir.

10. Elma sirkesi

Bir pamuğu elma sirkesine batırın ve ağrılı bölgeye uygulayın.

Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR