Ebola Virüsü Nedir, Nasıl Yayılır ve Belirtileri

Ebola Virüsü Nedir, Nasıl Yayılır ve Belirtileri

pin
Ebola vücudun içinde ve dışında kanamalara neden olan, nadir fakat ölümcül bir virüstür. Virüs vücuda yayılınca, bağışıklık sistemi ve organlara zarar vermektedir. Sonuçta, kan pıhtılaşma hücrelerinin seviyesinin düşmesine neden olur. Bu da kontrol edilemeyen kanamaya yol açar.

Ebola virüsünün beş türü vardır. Dört tanesi insanlarda hastalığa neden olmaktadır.

Ayrıca ebola hemorajik ateş veya ebola virüsü olarak da bilinen bu hastalık, bulaştığı kişilerin %90'nı öldürmektedir. Orta ve batı Afrika'da yaygın görülen bu virüs; soğuk algınlığı, grip veya kızamık gibi daha yaygın virüsler gibi bulaşıcı değildir. Enfekte olmuş bir hayvanın vücut sıvıları veya cildi ile teması ile insanlara bulaşır. Daha sonra, kişiden kişiye aynı şekilde bulaşarak geçer.

Hava, su veya gıdalar ile Ebola yayılmaz. Hiçbir belirti göstermeyen ebola'lı bir kişi de hastalığı yayamaz.

Ebola virüsü belirtileri nelerdir?

İlk başlarda grip veya diğer hastalıklar belirtilerini hissedebilirsiniz. Semptomlar 2-21 gün sonra genellikle şunları gösterir:

  • Yüksek ateş
  • Baş ağrısı
  • Eklem ve kas ağrıları
  • Boğaz ağrısı
  • Zayıflık
  • Mide ağrısı
  • İştahsızlık

Hastalık kötüleşmeye doğru giderse; vücudun içinde kanamanın yanı sıra göz, kulak ve burunda da kanamlar meydana gelir. Bazı durumlarda ise kanlı kusmuk ya da öksürüklü kan ile kanlı ishal görülür.

Ebola nasıl teşhis edilir?

Kan ve doku testleri ile Ebola teşhis edilebilir. Tedavisi henüz olmayan Ebola virüslü bir hastanın, virüsün yayılmasını önlemek için yalıtılmış bir ortamda tutulması gerekir.

Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR