En Yaygın Yeme Bozukluklarının Çeşitleri ve Belirtileri

En Yaygın Yeme Bozukluklarının Çeşitleri ve Belirtileri

pin
Yeme bozuklukları anormal yeme alışkanlıklarının durumunu ifade eder. Çok fazla ya da çok az yemek yemeyi içerebilir. En yaygın yeme bozuklukları tıkınırcasına yeme bozukluğu, bulimia nevroza ve anoreksiya nevrozadır.

Bu yeme bozukluklarından müzdarip olanlar ciddi fiziksel ve duygusal sorunlar yaşayabilirler. Kısa sürede tıbbi yardım almaları gerekir.

En Yaygın Yeme Bozuklukları

1. Aşırı Yeme Bozukluğu

Tıkınırcasına yeme bozukluğu olanlarda genellikle aç değilken bile büyük miktarda gıda yerler. Yalnız kaldıklarında veya fiziksel olarak rahatsız olduklarında bile yemeye devam ederler. tıkınırcasına yeme bozukluğu birçok komplikasyon eşlik edebilir. Depresyon, anksiyete, intihar, obezite, kalp hastalığı, baş ağrısı, eklem ağrısı, safra kesesi sorunları, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, tip 2 diyabet ve diğer sağlık sorunları gibi.

Çoğu durumda yirmili yaşlarda veya daha gençken başlayan bu hastalığa yakalanma riskini psikolojik sorunlar, aile öyküsü ve diğer kalıtsal faktörler etkiler.

Bireysel ya da grup oturumlarındaki psikoterapi bu hastalığın tedavisine yardımcı olabilir.

2. Bulimia Nervoza

Bulimia çok ciddi bir yeme bozukluğudur ve tedavi edilmediği takdirde hayatı tehdit edici olabilir. Bulimia olan kişiler genelikle büyük miktarda gıda yerler ve kısa süre sonra onu dışarı çıkarmaya çalışırlar. .Anksiyete, depresyon, kalp sorunları, diş çürümesi ve dişeti hastalıkları ya da sindirim sorunları ciddi sağlık sorunlarına neden olabilecek bir hastalıktır.

Karmaşık bir beden imajı olanlar ya da toplumda bir baskı hissedenlerde bu hastalığın görülme olasılığı daha yüksektir.

Bu sorun için potansiyel tedaviler ilaçları, beslenme eğitimini ve psikoterapi'yi gerektirir.

3. Anoreksiya Nervoza

Anoreksiya normal vücut ağırlığından çok daha düşük bir kiloyu korumak için takıntılı düşünceleri içermektedir.

Anoreksiya belirtirlerinde aşırı kilo kaybı, saç seyrelmesi, kuru cilt, kabızlık, soğuk intoleransı, kalp sorunları, dehidratasyon, osteoporoz, baş dönmesi, bayılma, anormal kan sayısı, kol ve bacaklarda şişme görülebilir.
Anoreksi için tedaviler, ilaçları, psikoterapi desteğini ve hastaneye yatmak dahil geniş kapsamlı olabilir.

Bu bozuklukların yanı sıra vücutta ve ruhta sorunlara neden olabilecek birçok başka yeme bozuklukları vardır.

  • Gece Yeme Sendromu - Yeme dürtüsü sadece gece olur. Bazen farkında olmadan uyurgezerlik sırasında yemek yerler.
  • Pregorexia - Aşırı diyet, egzersiz ve diğer eylemleri uygulayarak hamilelik sırasında kilo alımını önlemeye çalışırlar.
  • Drunkorexia - Alkol kalorisi için daha fazla yer açabilmek için daha az yemek yeme eylemi.
  • Orthorexia Nervoza - Sağlıksız yiyeceklerden kaçınılmaya çalışılan bir saplantı hastalığı.
  • Diabulimia - Şeker hastaları tarafından insülini askıya alarak hızlıca kilo vermeye çalışma hastalığıdır.
  • Rumination - Bir şey yiyip onu dışarı çıkartma eylemidir. Dışarı çıkartma eylemi gerçekleştikten sonra tekrar aynı işlem devam eder.


Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR